Laois GAA Fixtures (June 12 to June 19)

Borris/Kilcottons Kevin Finlay looks to steal this from Camross' Matthew Collier on Saturday.Poc Denis Byrne.
This week’s Laois GAA Fixtures from Wednesday June 12 to June 20 including the Leinster SHC semi-final and a full round of ACFL Division 1 games

This week’s Laois GAA Fixtures from Wednesday June 12 to June 20 including the Leinster SHC semi-final and a full round of ACFL Division 1 games

Tuesday

Laois Shopping Centre ACFL Division 4 (First Named Home Venue)

Ballylinan v The Harps @ 7.45pm - S O’Shea

Laois Shopping Centre ACFL Division 5 Group A (First Named Home Venue / 13-a-Side)

Graiguecullen v Spink @ 7.45pm - E Whelan; Courtwood v Ballyroan Abbey @ 7.45pm - T Moore

Laois Shopping Centre ACFL Division 5 Group B (First Named Home Venue / 13-a-Side)

St Fintan’s Mountrath v Slieve Bloom Castletown @ 7.45pm - E Fitzpatrick; Kilcotton v Rosenallis @ 7.45pm - K Drennan; Borris-in-Ossory v Ballyfin @ 7.45pm - C Ward

Wednesday

Laois Shopping Centre ACFL Division 4 (First Named Home Venue)

Arles-Killeen v Arles-Kilcruise @ 7.45pm - D Moore; The Rock v Crettyard @ 7.45pm - E Strong

Laois Shopping Centre ACHL Division 1B (First Named Home Venue)

St Fintan’s Mountrath v Clonaslee St Manman’s @ 7.45pm - M Cleere; Colt v Ballyfin @ 7.45pm - A Costigan; Kilcotton: Borris-in-Ossory-Kilcotton v Rathdowney Errill @ 7.45pm - B O’Reilly

Laois Shopping Centre ACHL Division 2 (First Named Home Venue)

Park Ratheniska v Trumera @ 7.45pm - M Ward; Camross v Shanahoe @ 7.45pm - E Fitzpatrick; The Harps v Clonad @ 7.45pm - K Bowe; Ballypickas v Timahoe @ 7.45pm - N Toomey

Laois Shopping Centre ACHL Division 3 (First Named Home Venue)

Slieve Bloom: Castletown Slieve Bloom v Mountmellick @ 7.45pm - K Bowe

Thursday

Laois Shopping Centre ACFL Division 3 (First Named Home Venue)

Portarlington v Rosenallis @ 7.45pm; Mountmellick v St Joseph’s @ 7.45pm; Graiguecullen v Stradbally @ 7.45pm; Kilcavan v Portlaoise @ 7.45pm; Ballyfin v O’Dempsey’s @ 7.45pm

Friday

Laois Shopping Centre ACFL Division 1 - Senior Inter County Players Available

Portlaoise v Stradbally @ 8pm

Laois Shopping Centre ACFL Division 2 (First Named Home Venue)

Portarlington v Mountmellick @ 7.45pm; Ballylinan v Killeshin @ 7.45pm; Graiguecullen v The Heath @ 7.45pm; The Rock v Clonaslee St Manman’s @ 7.45pm

GALA U-14 Football Championship Group A Round 1(First Named Home Venue)

Graiguecullen v Killeshin-Crettyard @ 7.00pm

Saturday

Laois Shopping Centre ACFL Division 1 - Senior Inter County Players Available

Crettyard v St Joseph’s @ 7.30pm; Arles-Kilcruise v Emo @ 7.30pm; Arles-Killeen v O’Dempsey’s @ 7.30pm; Graiguecullen v The Heath @ 7.30pm; Timahoe v Ballyroan Abbey @ 6pm

Laois Shopping Centre ACFL Division 2 (First Named Home Venue)

Barrowhouse v Portlaoise @ 7.30pm

Laois Shopping Centre ACFL Division 2 (First Named Home Venue)

Annanough v Park Ratheniska @ 7.45pm

Laois Shopping Centre ACHL Division 4 (First Named Home Venue)

Ballinakill v Colt @ 7.30pm; Clough Ballacolla v Clonad @ 7.30pm; Castletown Slieve Bloom v Portlaoise @ 7.30pm; Ballyfin v Camross @ 7.30pm

Laois Shopping Centre ACHL Division 5 Semi Final Playoff

Borris in Ossory Kilcotton / Mountmellick / Shanahoe

Sunday

Leinster Senior Hurling Championship Semi Final

O’Moore Park: Laois v Galway @ 3.30pm

Laois Shopping Centre ACHL Division 1B (First Named Home Venue)

St Lazerian’s Abbeyleix v Rosenallis @ 7.30pm - A Stapleton

Laois Shopping Centre ACHL Division 3 (First Named Home Venue)

Rathdowney Errill v St Fintan’s Mountrath @ 7.15pm; Kyle v Portlaoise @ 7.15pm; Mountmellick v Clough Ballacolla @ 12pm; Castletown Slieve Bloom v Borris-in-Ossory-Kilcotton @ 12pm

Monday

GALA U-14 Football Championship Group A Round 1(First Named Home Venue)

St Joseph’s Barrowhouse v St Paul’s @ 7.30pm

GALA U-14 A Football Championship Group B Round 1 (First Named Home Venue)

Ballyroan Abbey v Ballylinan Gleannmor @ 7.30pm

GALA U-14 B Football Championship Group A Round 1 (First Named Home Venue)

Rosenallis v St Fintan’s Gaels @ 7.30pm; Clonaslee St Manman’s v Camross @ 7.30pm

GALA U-14 B Football Championship Group B Round 1 (First Named Home Venue)

St Fintan’s Mountrath v The Rock @ 7.30pm; Clough Ballacolla v Portlaoise B @ 7.30pm

GALA U-14 B Football Championship Group C Round 1 (First Named Home Venue)

The Harps Gaels v The Heath @ 7.30pm; Naomh Eamann v Park Ratheniska @ 7.30pm

Tuesday

Laois Shopping Centre ACFL Division 5 Group A (First Named Home Venue / 13-a-Side)

Spink v Timahoe @ 7.45pm; Stradbally v Graiguecullen @ 7.45pm

Wednesday

Laois Shopping Centre ACFL Division 4 (First Named Home Venue)

Colt v Arles-Killeen @ 7.45pm; Crettyard v The Harps @ 7.45pm; Arles-Kilcruise v Ballylinan @ 7.45pm; Ballyroan Abbey v Killeshin @ 7.45pm

Thursday

Laois Shopping Centre ACHL Division 1 (First Named Home Venue)

The Harps v Castletown Slieve Bloom @ 7.45pm; Borris in Ossory: Borris-in-Ossory-Kilcotton v Clough Ballacolla @ 7.45pm; Portlaoise v Camross @ 7.45pm; Rathdowney Errill v Ballinakill @ 7.45pm