Laois GAA Fixtures (July 18 - July 25)

A fulol rundown of this week’s Laois GAA Fixtures including the first round proper of the Senior Hurling Championship and the start of the Intermediate Hurling Championship.

A fulol rundown of this week’s Laois GAA Fixtures including the first round proper of the Senior Hurling Championship and the start of the Intermediate Hurling Championship.

Wednesday

Sparrow Insurances ACFL Div 3 Semi Final Refixture (Extra time if necessary)

Crettyard: St Joseph’s v Spink @ 8.15pm - S O’Shea

Sparrow Insurances ACFL Div 4 Final (Extra time if necessary)

Portarlington: Emo v O’Dempsey’s @ 7.45pm - L McGovern

Sparrow Insurances Minor Hurling League (13 a side /Unlimited Substitutions)

Rosenallis v Na Fianna @ 7.45pm - J Lalor

Thursday

Sparrow Insurances Minor B Football League (13 a side /Unlimited Substitutions)

Heath Gaels v Portarlington @ 7.45pm - W Hovendon; The Rock-St Paul’s v O’Dempsey’s @ 7.45pm - T Moore

Sparrow Insurances Minor Football League (13 a side /Unlimited Substitutions)

Portlaoise v Sarsfields Gaels @ 7.45pm - D Moore; Crettyard-Killeshin v St Joseph’s-Barrowhouse @ 7.45pm - N Fleming

Friday

Sparrow Insurances IHC Group A

Shanahoe: Park Ratheniska v St Fintan’s Mountrath @ 7.30pm - P Moran

Sparrow Insurances IHC Group C

Abbeyleix: Clonad v Colt St Fintan’s @ 7.30pm - M Cleere

Sparrow Insurances ACHL Div 4 Final (Extra time if necessary)

Slieve Bloom: Ballyfin v Camross @ 7.30pm - K Bowe

Sparrow Insurances Minor B Football League ((13 a side /Unlimited Substitutions)

Rosenallis v Ballinakill Gaels @ 7.45pm - D Bracken

Saturday

All Ireland Football Championship Qualifier Round 3

Carrick on Shannon: Laois v Leitrim @ 7.00pm

Sunday

Sparrow Insurances SHC Round 1

O’Moore Park: Rathdowney Errill v St Lazerians Abbeyleix @ 6.00pm - B O’Reilly; Borris in Ossory Kilcotton v The Harps @ 7.30pm - A Stapleton

Colt: Camross v Ballyfin @ 12.00pm - L Moran

Shanahoe: Portlaoise v Castletown Slieve Bloom @ 6.00pm - M Cleere

Sparrow Insurances IHC Group B

Durrow: Borris in Ossory Kilcotton v Rathdowney Errill @ 12.00pm - B O’Reilly

Sparrow Insurances IHC Group D

Slieve Bloom: Rosenallis v Trumera @ 12.00pm - A Costigan

Sparrow Insurances ACFL Div 1 Semi Final

Annanough: Emo v Arles Kilcruise @ 12.00pm - M Deegan

Sparrow Insurances ACFL Div 1 Playoff (Extra time if necessary)

Crettyard: Arles Killeen v Graiguecullen @ 12.00pm - E Kinsella

Sparrow Insurances ACFL Div 2 Semi Finals

Stradbally: Portarlington v Ballyroan Abbey @ 12.00pm - J Brennan

Ratheniska: Killeshin v The Rock @ 12.30pm - D Moore

Sparrow Insurances ACFL Div 3 Final

Crettyard: Barrowhouse v St Joseph’s or Spink @ 6.30pm - S O’Shea

Monday

Sparrow Insurances Minor Hurling League Semi Finals

Slieve Bloom: Borris in Ossory Kilcotton v Na Fianna or Rosenallis @ 7.30pm - J Lalor

Shanahoe: Portlaoise v Clough Ballacolla @ 7.30pm - N Toomey

Sparrow Insurances MHC “B” Rd 1 (First Named Home Venue /13 a side /Unlimited Substitutions))

Rosenallis v St Fintan’s Mountrath @ 7.45pm - M Lowry

Tuesday

Sparrow Insurances Laois JFC ‘B’ Prel Rd (First Named Home Venue – Extra Time if Necessary)

O’Dempsey’s v Killeshin @ 7.45pm - O Ryan; Rathdowney v Clonaslee St Manman’s @ 7.45pm - E Sheils; Timahoe v Colt St Fintan’s @ 7.45pm - A O’Connor; The Harps v Arles-Kilcruise @ 7.45pm - D Moore; Emo v Arles-Killeen @ 7.45pm - V Dowling

Sparrow Insurances JHC ‘B’ Q’Finals (First Named Home Venue – Extra Time if Necessary)

Portlaoise or Abbeyleix St Lazarians v Borris inOssory Kilcotton @ 7.45pm - J Lalor

Laois GAA Results

Sparrow Insurances ACHL Div 1

Clough-Ballacolla 4-17 Ballyfin 1-17; Abbeyleix St Lazarians 0-17 Borris in Ossory Kilcotton 0-19; The Harps 1-15 Camross 2-15

Sparrow Insurances ACFL Div 1

Stradbally 2-16 Emo 2-12; St Joseph’s 0-6 Arles/Kilcruise 0-8

Sparrow Insurances ACFL Div 2

Killeshin 1-5 Mountmellick 0-7

Sparrow Insurances ACHL Div 2

St Fintan’s Mountrath 2-12 Colt/St Fintan’s 0-17; Borris in Ossory Kilcotton 0-18 Shanahoe 0-7

Sparrow Insurances ACHL Div 3

St Fintan’s Mountrath 0-10 Castletown Slieve Bloom 1-8; Castletown Slieve Bloom 0-10 Portlaoise 1-12

Sparrow Insurances ACFL Div 3

Rosenallis 0-12 Barrowhouse 0-15

Sparrow Insurances ACHL Div 4

Ballyfin 2-7 Castletown Slieve Bloom 0-5; Camross 3-9 Rathdowney Errill 3-7

Sparrow Insurances ACFL Div 4

Arles/Killeen 0-6 Emo 1-18

Sparrow Insurances Minor Hurling League

Camross 1-12 Borris In Ossory/Kilcotton 3-17

GALA U-16 ‘A’ Hurling Championship

Camross Gaels 1-9 Borris in Ossory Kilcotton 2-19; Portlaoise 1-13 The Harps 1-9; Rathdowney Errill 2-20 Rosenallis 0-7; Clonad Gaels 1-8 Abbeyleix-Ballypickas 1-2

GALA U-16 Hurling Division 1B

Rathdowney Errill 0-12 Borris in Ossory Kilcotton 1-8

GALA U-16 ‘B’ Football Competition

The Heath 4-19 Spink 2-4; Park Ratheniska 4-19 Clonaslee St Manmans 1-3; Rosenallis 3-21 St Fintan’s Mountrath 0-2

GALA U-14 ‘A’ Hurling Championship

Camross 5-10 St Fintan’s Mountrath 4-4; Portlaoise 6-13 The Harps Gaels 0-1

GALA U-14 ‘B’ Hurling Championship

Clough-Ballacolla 1-14 Rathdowney Errill 2-4

GALA U-12 H Stage 2 Division 1

Rathdowney Errill 2-4 The Harps 1-0; The Harps 3-2 Camross 2-5

GALA U-12 H Stage 2 Division 2

Clough-Ballacolla 0-1 Portlaoise A 7-8; Abbeyleix-Ballypickas 5-2 Rosenallis 2-6

GALA U-12 H Stage 2 Division 5

St Joseph’s-Barrowhouse 1-0 Clonad/Park Ratheniska 1-8

GALA U-12 Football Division 2

The Harps 5-3 The Heath 5-11

GALA U-12 Football Division 3

Rosenallis 0-9 Ballyfin 0-2

GALA U-12 Football Division 4

St Fintan’s Mountrath 6-7 Annanough 3-6