Laois GAA Fixtures (May 2 - May 9)

This week’s Laois GAA Fixtures, including Ladies and inter-county games, from Wednesday, May 2 to Tuesday, May 1. Also full rundown of last week’s results

This week’s Laois GAA Fixtures, including Ladies and inter-county games, from Wednesday, May 2 to Tuesday, May 1. Also full rundown of last week’s results

Laois GAA Fixtures

Wednesday

Leinster Minor Football Championship

Longford: Longford v Laois @ 7.00pm

Sparrow Insurances ACHL Division 3

St Fintan’s Mountrath V Timahoe @ 7.30pm - M Ward; Kilcotton: Borris in Ossory Kilcotton V The Harps @ 7.30pm - E Scully; Rathdowney Errill v Clough-Ballacolla @ 7.30pm - J Lalor; Portlaoise V Castletown Slieve Bloom @ 7.30pm - N Toomey

Sparrow Insurances ACFL Division 3

Ballylinan V Barrowhouse @ 7.30pm - S O’Shea; Ballyroan Abbey V Kilcavan @ 7.30pm - C Kelly; Graiguecullen V Portarlington @ 7.30pm - D Moore; Mountmellick V Rosenallis @ 7.30pm - E Strong; Stradbally V Spink @ 7.30pm - J Conway

Sparrow Insurances ACFL Division 4

Arles-Killeen V Colt-St Fintan’s @ 7.30pm - M Kealy

Thursday

Sparrow Insurances ACFL Div 4

Arles-Kilcruise V Crettyard @ 7.30pm - N Fleming; O’Dempsey’s v Killeshin @ 7.30pm - J Conroy; Emo V The Rock @ 7.30pm - C Lawlor

Sparrow Insurances ACHL Division 4

The Harps V Ballyfin @ 7.30pm - K Bowe; Rathdowney Errill V Portlaoise @ 7.30pm - D Guidera; Clough-Ballacolla V Castletown Slieve Bloom @ 7.30pm - P O’Neill; Clonad V Colt St Fintan’s @ 7.30pm - F Shanahan; Borris in Ossory: Borris in Ossory Kilcotton V Camross @ 7.30pm - T Dunne; Abbeyleix St Lazarians V Mountmellick @ 7.30pm - E Scully

Friday

Sparrow Insurances ACFL Division 2

The Rock v Portarlington @ 7.30pm - M Deegan; Mountmellick V Ballyroan Abbey @ 7.30pm - B McCann

Sparrow Insurances ACFL Division 4

The Harps V Timahoe @ 7.30pm - S O’Shea

Sparrow Insurances ACFL Division 5 (13 a side /Unlimited Substitutions)

Camross V Kilcavan @ 7.30pm - P O’Neill; Kilcotton V Trumera @ 7.30pm - J Conroy

GALA U-16 Hurling Division 1A

Abbeyleix-Ballypickas V Na Fianna @ 7.30pm; Portlaoise V Rosenallis @ 7.30pm

GALA U-16 Hurling Division 1B

The Harps Gaels V Naomh Eamon @ 7.30pm; Rathdowney Errill V Clonad/Park Ratheniska @ 7.30pm

GALA U-16 Hurling Division 2

St Fintan’s Mountrath V St Joseph’s @ 7.30pm

Saturday

Leinster Minor Hurling Championship Round 2

O’Moore Park: Laois v Kilkenny @ 7.00pm

Leinster Ladies Minor B Final

Newbrdige: Laois v Kildare @ 1pm

Sparrow Insurances ACFL Division 5 (13 a side /Unlimited Substitutions)

Graiguecullen V O’Dempsey’s @ 7.00pm -M Kealy; Annanough V Spink @ 7.00pm - N Fleming; Park Ratheniska V Timahoe @ 7.00pm - A O’Connor

Sparrow Insurances ACFL Division 5 (13 a side /Unlimited Substitutions)

Borris In Ossory V Slieve Bloom Castletown @ 5.00pm - K Drennan; Ballyfin V Rosenallis @ 5.00pm - C Lawlor

Sparrow Insurances ACHL Division 5 (13 a side /Unlimited Substitutions)

Kyle V St Fintan’s Mountrath @ 6.30pm - D Guidera

Sunday

Sparrow Insurances ACHL Division 5 (13 a side /Unlimited Substitutions)

Trumera V Rosenallis @ 12.00pm - K Bowe; Kilcotton: Borris in Ossory Kilcotton V Rathdowney Errill @ 12.00pm - T Dunne

Sparrow Insurances ACHL Division 5 (13 a side /Unlimited Substitutions)

Timahoe V Abbeyleix St Lazarians @ 12.00pm - M Ward; Graiguecullen V Ballypickas @ 12.00pm - F Shanahan

Sparrow Insurances ACHL Division 2

Park Ratheniska V Colt St Fintan’s @ 12.00pm - E Fitzpatrick

Monday

GALA U-16 Football Division 1

Naomh Eamon V Ballylinan/Glenmore @ 6.30pm; Portlaoise V Stradbally Parish Gaels @ 6.30pm; Sarsfields Gaels v Portarlington @ 6.30pm

GALA U-16 Football Division 2A

Ballyroan Abbey Gaels V St Fintan’s Mountrath @ 6.30pm; Ballinakill Gaels V St Joseph’s-Barrowhouse @ 6.30pm

GALA U-16 Football Division 2B

The Heath V O’Dempsey’s @ 6.30pm; Clonaslee Gaels V Park Ratheniska @ 6.30pm

Sparrow Insurances ACHL Division 3

Kyle V Ballypickas @ 2.00pm - A Costigan

Palmer Cup

Castletown Slieve Bloom V Camross @ 2.00pm - A Stapleton

Tuesday

Sparrow Insurances ACFL Division 5 (13 a side /Unlimited Substitutions)

Courtwood V The Heath @ 7.30pm - D Bracken

Sparrow Insurances ACHL Division 4

Camross V Abbeyleix St Lazarians @ 7.30pm - D Guidera

GALA U-16 Football Division 2A

Portlaoise V St Paul’s The Rock @ 7.00pm

Laois GAA Results

ACFL Division 1

Graiguecullen 0-11 Stradbally 1-8; Arles-Kilcruise 1-8 O’Dempseys 0-4; Arles-Killeen 1-8 St Joseph’s 0-6; Ballylinan 2-5 Emo 1-6; Portlaoise 0-9 Timahoe 0-1

ACFL Division 2

Ballyroan Abbey 3-10 The Heath 2-9; Portlaoise 1-8 Clonaslee St Manmans 0-7; The Rock 0-11 Mountmellick 0-6; Portarlington 4-13 Killeshin 0-4; Graiguecullen 1-10 Annanough 4-12

ACFL Division 3

Ballylinan 0-7 Stradbally 0-8; Rosenallis 2-7 Portlaoise 0-8; St Joseph’s 0-8 Spink 1-7; Kilcavan 1-7 Graiguecullen 0-4

ACFL Division 4

Timahoe 0-10 O’Dempseys 2-6; Killeshin 0-8 Arles-Kilcruise 1-9; Crettyard 0-17 Arles-Killeen 1-7; Colt-St Fintan’s 1-6 Emo 0-10; The Rock 0-5 The Harps 3-9

ACFL Division 5

O’Dempseys 3-8 Courtwood 2-4; Timahoe 1-6 Graiguecullen 2-14; Annanough 2-2 Park Ratheniska 0-13; Rosenallis 1-11 Slieve Bloom Castletown 1-7; Trumera 1-1 Camross 3-6; Kilcavan 3-7 Borris In Ossory 3-4

ACHL Division 2

Park Ratheniska 2-9 Shanahoe 4-11; Clonaslee St Manmans 0-2 Rathdowney Errill 4-12

ACHL Division 4

Ballinakill 4-12 Clonad 2-3

ACHL Division 5

Trumera 2-8 Borris in Ossory Kilcotton 2-3; Kyle 3-9 Rathdowney Errill 0-10

GALA U-16 Football Division 1

Portarlington 2-6 Naomh Eamon 4-4; Graiguecullen 0-14 Sarsfields Gaels 1-3

GALA U-16 Football Division 2A

St Fintan’s Mountrath 1-3 St Paul’s The Rock 2-14

GALA U-16 Football Division 2B

Park Ratheniska 1-9 The Heath 2-7