Laois GAA Fixtures (June 25 - July 1)

Dwayne Palmer secures this breaking ball ahead of Wexfords James Cash.Pic Denis Byrne.
Laois GAA Fixtures from June 25 to July 1 including a full round of games in the ACFL Division 1

Laois GAA Fixtures from June 25 to July 1 including a full round of games in the ACFL Division 1

Laois Shopping Centre ACFL Division 5 Group A (First Named Home Venue / 13-a-Side)

Courtwood v O’Dempsey’s @ 7.45pm - C Ward; Graiguecullen v Ballyroan Abbey @ 7.45pm - T Moore; Timahoe v Stradbally @ 7.45pm - N Fleming

GALA U-14 B Hurling Championship Round 2

Rosenallis v St Fintan’s Mountrath @ 7.30pm

Wednesday

Laois Shopping Centre ACFL Division 1 - Senior Inter County Players not Available

St Joseph’s v Graiguecullen @ 7.45pm; The Heath v Portlaoise @ 7.45pm - E Kinsella; Emo v Arles-Killeen @ 7.45pm - D Murphy; O’Dempsey’s v Crettyard @ 7.45pm - B McCann; Stradbally v Timahoe @ 7.45pm - E Strong

GALA U-14 A Football Championship Group B Round 1 (First Named Home Venue)

Timahoe: Stradbally Parish Gaels v Sarsfields @ 7pm

Thursday

Laois Shopping Centre ACHL Division 4 Semi Final (Extra Time if Necessary)

Borris in Ossory: Clough Ballacolla v Castletown Slieve Bloom @ 7.30pm

Laois Shopping Centre ACFL Division 4 (First Named Home Venue)

Killeshin v The Rock @ 7.45pm - W Hovendon; Ballylinan v Arles-Killeen @ 7.45pm - M Burke

GALA U-16 B Football Championship Round 1 Group B

O’Dempsey’s v Park Ratheniska @ 6.30pm

Friday

All Ireland Senior Football Championship Round 1

Dr Cullen Park: Carlow v Laois @ 7.45pm

Laois Shopping Centre ACHL Division 3 Semi Final (Extra Time if Necessary)

Rathdowney: Clough Ballacolla v Rathdowney Errill @ 7.45pm

Laois Shopping Centre Minor Hurling League Group D (First Named Home Venue / 13-a-Side)

Abbeyleix-Ballypickas v Clonad Park Ratheniska @ 7.45pm - M Gorman

GALA U-14 Hurling Championship Group A Round 2

Borris-in-Ossory-Kilcotton v Camross @ 7.30pm

Saturday

Laois Shopping Centre ACHL Division 1 (First Named Home Venue)

Portlaoise v Castletown Slieve Bloom @ 7.30pm - A Stapleton

Laois Shopping Centre ACFL Division 2 (First Named Home Venue)

Portarlington v Mountmellick @ 7.30pm - E Strong

Laois Shopping Centre ACFL Division 3 (First Named Home Venue)

Ballyfin v Kilcavan @ 7.30pm - D Bracken

Laois Shopping Centre ACFL Division 4 (First Named Home Venue)

Timahoe v Colt @ 7.30pm - C Lawlor; Crettyard v Arles-Kilcruise @ 7.30pm - N Fleming

GALA U-16 Football Championship Round 1

Portarlington v Sarsfields @ 6pm

GALA U-16 A Football Championship Group B

Portlaoise v Ballyroan Abbey @ 5.30pm

GALA U-16 B Football Championship Round 1 Group A

St Fintan’s Mountrath v The Heath @ 6pm; Portlaoise B v Clough Ballacolla @ 6pm

Sunday

Laois Shopping Centre ACFL Division 1

Ballyroan Abbey v Arles-Kilcruise @ 7pm - J Brennan

Laois Shopping Centre ACFL Division 3 (First Named Home Venue)

Graiguecullen v Portlaoise @7pm - S O’Shea; Courtwood v O’Dempsey’s @7pm - P Moran; Rosenallis v St Joseph’s @7pm - B McCann

Laois Shopping Centre ACHL Division 1B Semi Finals (Extra Time if Necessary)

Shanahoe: St Fintans Mountrath v St Lazerians Abbeyleix @ 7pm

Laois Shopping Centre ACHL Division 2 Semi Finals (Extra Time if Necessary)

Colt: Trumera v Ballypickas @ 7pm

GALA U-16 B Hurling Championship Round 2 Group A

Graiguecullen v Clough Ballacolla @ 11.30am; Camross v Portlaoise B @ 11.30am

GALA U-16 B Hurling Championship Round 2 Group B

Rosenallis v St Fintan’s Gaels @ 11.30am; St Fintan’s Mountrath v Clonad Park Ratheniska @ 11.30am

Monday

Laois Shopping Centre Minor Hurling League Group A (First Named Home Venue / 13-a-Side)

Na Fianna v Borris-in-Ossory-Kilcotton @7.45pm - N Toomey

Laois Shopping Centre Minor Hurling League Group B (First Named Home Venue / 13-a-Side)

The Harps Gaels v Clough Ballacolla @ 7.45pm - K Bowe

Laois Shopping Centre Minor Hurling League Group C (First Named Home Venue / 13-a-Side)

Colt: St Fintan’s Gaels v Castletown Slieve Bloom @7.45pm - L Dunne

Laois Shopping Centre Minor Hurling League Group D (First Named Home Venue / 13-a-Side)

Clonad Park Ratheniska v Rosenallis @ 7.45pm - E Scully; St Fintan’s Mountrath v Abbeyleix-Ballypickas @ 7.45pm - M Cleere

GALA U-14 Football Championship Round 2 Group A

Portlaoise v Graiguecullen @ 7.30pm; Killeshin-Crettyard v St Joseph’s Barrowhouse @ 7.30pm

GALA U-14 A Football Championship Group B

Portarlington v Ballyroan Abbey @ 7.30pm; Ballylinan Gleannmor v Stradbally Parish Gaels @ 7.30pm

GALA U-14 B Football Championship Round 2 Group A

O’Dempsey’s v Clonaslee St Manman’s @ 7.30pm; Camross v Rosenallis @ 7.30pm

GALA U-14 B Football Championship Round 2 Group B

Portlaoise B v St Fintan’s Mountrath @ 7.30pm; The Rock v Clough Ballacolla @ 7.30pm

GALA U-14 B Football Championship Round 2 Group C

Park Ratheniska v The Harps Gaels @ 7.30pm; The Heath v Naomh Eamann @ 7.30pm