Laois GAA Fixtures (June 6 to June 13)

This week’s Laois GAA Fixtures from Wednesday June 6 to Monday June 11 including all juvenile fixtures for the coming days.

This week’s Laois GAA Fixtures from Wednesday June 6 to Monday June 11 including all juvenile fixtures for the coming days.

Leinster U-21 Hurling Championship

O’Moore Park: Laois v Dublin @ 7.30pm - D Hughes (Carlow)

Sparrow Insurances ACFL Div 3

Stradbally V Portarlington @ 7.45pm - M Burke; Rosenallis V Kilcavan @ 7.45pm - B McCann; St Joseph’s V Barrowhouse @ 7.45pm - S O’Shea; Portlaoise V Ballyroan Abbey @ 7.45pm - E Shiels; Mountmellick V Graiguecullen @ 7.45pm - C Kelly

Sparrow Insurances ACFL Div 4

Arles-Kilcruise V The Harps @ 7.45pm - M Kealy

Thursday

Sparrow Insurances ACFL Div 4

Colt St Fintan’s V Crettyard @ 7.45pm - J Conroy; The Rock V Killeshin @ 7.45pm - A O’Connor; Arles-Killeen V O’Dempsey’s @ 7.45pm - N Fleming; Emo V Timahoe @ 7.45pm - D Bracken

Sparrow Insurances ACHL Div 4

Clough-Ballacolla V Abbeyleix St Lazarian’s @ 7.45pm - T Dunne; Castletown Slieve Bloom V Ballinakill @ 7.45pm - K Bowe; Ballyfin V Clonad @ 7.45pm - E Scully

Friday

Sparrow Insurances ACFL Div 1

St Joseph’s V Arles-Kilcruise @ 7.45pm - E Strong

Sparrow Insurances ACFL Div 2

Park Ratheniska V Portlaoise @ 8.00pm - J Brennan

Sparrow Insurances ACHL Division 1 (InterCounty Players available)

The Harps V Ballinakill @ 7.30pm

Sparrow Insurances ACHL Division 4

Mountmellick V Camross @ 7.45pm - M Ward; Portlaoise V Colt St Fintan’s @ 7.45pm - D Guidera

GALA U-14 Football Division 1

Stradbally Parish Gaels V Sarsfields Gaels @ 7.00pm; Crettyard-Killeshin v Portarlington @ 7.00pm; O’Dempsey’s V St Joseph’s-Barrowhouse @ 7.00pm; Portlaoise V St Paul’s The Rock @ 7.00pm

GALA U-14 Football Division 2

Graiguecullen V Ballyroan Abbey Gaels @ 7.00pm; Spink Gaels V Park Ratheniska @ 7.00pm; Naomh Eamann V Portlaoise @ 7.00pm

GALA U-14 Football Division 3

Sarsfields Gaels V Clough-Ballacolla @ 7.00pm; Rosenallis V Clonaslee Gaels @ 7.00pm; Camross V St Fintan’s Mountrath @ 7.00pm; St Fintan’s Gaels V The Rock @ 6.30pm

Saturday

All-Ireland Ladies U-14 ‘B’ Semi-Final

TBC: Laois v Waterford @ 2pm

Sparrow Insurances ACFL Div 2

The Rock v Clonaslee St Manman’s @ 7.30pm; Courtwood V Portarlington @ 7.30pm; Annanough V Mountmellick @ 7.30pm; Ballyfin V Graiguecullen @ 5.30pm; Killeshin V Ballyroan Abbey @ 7.30pm

Sparrow Insurances ACHL Division 1 (InterCounty Players available)

Clough-Ballacolla V Abbeyleix St Lazarian’s @ 7.30pm; Portlaoise V Borris in Ossory Kilcotton @ 7.30pm; Rathdowney Errill V Castletown Slieve Bloom @ 7.30pm

Sparrow Insurances ACFL Div 4

The Harps V Colt St Fintan’s @ 7.30pm

Sunday

(Ireland v Croatia @ 7.45pm)

Sparrow Insurances ACFL Division 1 (Inter County Players available on this Date)

Arles-Kilcruise V The Heath @ 12.00pm; Timahoe V Graiguecullen @ 12.00pm; Ballylinan V St Joseph’s @ 12.00pm; Emo V O’Dempsey’s @ 12.00pm

Sparrow Insurances ACHL Div 2

Rosenallis V Camross @ 12.00pm

Monday

GALA U-14 Hurling Championship Round 1 (First Named Team – Home Venue)

Group A

St Fintans Mountrath v The Harps Gaels @ 6.30pm; Camross v Borris in Ossory/Kilcotton @ 6.30pm

Group B

Rathdowney/Errill v Naomh Eamann @ 6.30pm; Clough/Ballacolla v Ballypickas/Abbeyleix @ 6.30pm

GALA U-14 Hurling “B”Competition Round 1 (First Named Team – Home Venue)

Rosenallis v Clonaslee St Manman’s @ 6.30pm; Portlaoise B v St Joseph’s @ 6.30pm; Graiguecullen v Clonad Park Ratheniska @ 6.30pm

Bye St Fintan’s

Sparrow Insurances ACFL Division 1 (Inter County Players available on this Date)

Crettyard V Portlaoise @ 7.45pm

Sparrow Insurances ACHL Div 2

Rosenallis v Clonaslee St Manman’s @ 7.45pm; Colt St Fintan’s V Rathdowney-Errill @ 7.45pm

Sparrow Insurances ACHL Div 4

Ballinakill V Portlaoise @ 7.45pm - T Dunne

See this week’s Leinster Express for an eight page feature on the Cumann na mBunsocl Hurling Finals