Laois GAA Fixtures (May 6 - May 12)

Craig Rogers, Portlaoise looks for support from Murray Rogers against Arles Killeen in the ACFL at Killeen.Picture: Alf Harvey/hrphoto.ie
All this week’s Laois GAA Fixtures including a full round of games in the ACFL Division 1

All this week’s Laois GAA Fixtures including a full round of games in the ACFL Division 1

Tuesday

Laois Shopping Centre ACFL Division 5 Group A

The Heath V Park Ratheniska @ 7.30pm - A. O’Connor; Stradbally V Courtwood @ 7.30pm - B. Rainbow; Annanough V Ballyroan Abbey @ 7.30pm - C. Ward; St Joseph’s V O’Dempsey’s @ 7.30pm - E. Mulholland

Laois Shopping Centre ACFL Division 5 Group B

Ballacolla: Ballyfin V Clough-Ballacolla @ 7.30pm - R. Devaney; Borris In Ossory V St Fintan’s Mountrath @ 7.30pm - K. Drennan; Camross V The Rock @ 7.30pm - E. Fitzpatrck; Portlaoise V Rosenallis @ 7.30pm - N. Davis

Laois Shopping Centre ACHL Division 4

Ballinakill V Clonad @ 7.30pm - D. Guider; Abbeyleix St Lazarians V Rosenallis @ 7.30pm

Laois Shopping Centre ACHL Division 5

Shanahoe V Mountmellick @ 6pm - C. Dunne

Laois Ladies U-14 ‘B’ Championship Round 1

Park-Ratheniska v Ballylinan @ 6.30pm; Killeshin v Killeen-Barrowhouse @ 6.30pm; Borris-in-Ossory v Graiguecullen @ 6.30pm; The Heath v Sarsfields B @ 6.30pm. Ballyfin a bye.

Wednesday

Laois Shopping Centre ACFL Division 4

Mountmellick V Slieve Bloom Castletown @ 7.30pm - A. O’Connor; Arles-Killeen V Crettyard @ 7.30pm - N. Fleming; Colt/St Fintan’s V The Harps @ 7.30pm - T. Moore; Arles-Kilcruise V Portarlington @ 7.30pm - P. Moran; Ballyroan Abbey V Kilcotton @ 7.30pm - E. Sheils; Emo V Timahoe @ 7.30pm - J. Conroy

Laois Shopping Centre ACHL Division 4

St Fintan’s Mountrath V Camross @ 7.30pm - A. Costigan; Portlaoise V Clough-Ballacolla @ 7.30pm - N. Twomey

GALA U-16 B FL Group B

Park Ratheniska V Ballylinan-Glenmore @ 7pm; The Heath V St Fintan’s Mountrath @ 7pm

GALA U-14 HL

Rathdowney Errill V Na Fianna @ 7pm

GALA U-16 HL Group A

Abbeyleix Gaels V Naomh Eamann @ 7pm

Thursday

Laois Shopping Centre ACFL Division 2

Clonaslee St Manmans V Stradbally @ 7.30pm - D. Bracken; Mountmellick V Park Ratheniska @ 7.30pm - V. Dowling

Laois Shopping Centre ACFL Division 3

The Heath V Killeshin @ 7.30pm - B. Rainbow; O’Dempseys V Courtwood @ 7.30pm - C. Lawlor; Rosenallis V Barrowhouse @ 7.30pm - E. Fitzpatrick; St Joseph’s V Graiguecullen @ 7.30pm - S. O’Shea; Kilcavan V Ballylinan @ 7.30pm - C. Ward; Spink V Portlaoise @ 7.30pm - P. Moran

Laois Shopping Centre ACHL Division 4

Colt V Ballyfin @ 7.30pm - E Scully

Friday

GALA U-16 B Hurling League

Rosenallis V Graiguecullen @ 7pm; Na Fianna B V St Fintan’s Mountrath @ 7pm; Clonad-Park Ratheniska V St Joseph’s-Barrowhouse @ 7pm

GALA U-16 Hurling League Group A

Camross V Rathdowney Errill @ 7pm; Slieve Bloom: Naomh Eamann V The Harps Gaels @ 7pm

GALA U-16 Hurling League Group B

Na Fianna V St Fintan’s Gaels @ 7pm; Clough-Ballacolla V Portlaoise @ 7pm

Saturday

Laois Shopping Centre ACFL Division 1 (Senior Inter County Players not available)

Portlaoise V Arles-Kilcruise @ 7.30pm; Killeshin V Ballyroan Abbey @ 7.30pm; Emo V Timahoe @ 7.30pm; St Joseph’s V Crettyard @ 7.30pm; Portarlington V Graiguecullen @ 7.30pm

Laois Shopping Centre ACFL Division 2

Ballylinan V O’Dempseys @ 6.30pm

Laois Shopping Centre ACHL Division 1 (Senior Inter County Players not available)

Colt V Clough-Ballacolla @ 6.30pm

Laois Shopping Centre MFL Group D

Park Ratheniska V Rosenallis @ 7.30pm

Sunday

Leinster Senior Hurling Championship Qualifier

O’Moore Park: Laois v Carlow @ 3.00pm

Laois Shopping Centre ACHL Division 5

Graiguecullen V Abbeyleix St Lazarians @ 12pm; Castletown Slieve Bloom V Mountmellick @ 12pm; The Harps V Rathdowney Errill @ 12pm; Ballypickas V Shanahoe @ 12pm; Borris in Ossory Kilcotton V Timahoe @ 12pm

Laois Shopping Centre ACFL Division 2

Annanough V Portlaoise @ 6pm; The Rock V Graiguecullen @ 6pm; Ballyfin V The Heath @ 6pm

Laois Ladies League Division 2

The Heath v Sarsfields B @ 12pm

Monday

Laois Shopping Centre ACFL Division 1 (Senior Inter County Players not available)

Stradbally V Arles-Killeen @ 7.30pm

GALA U-14 B HL Round 3

St Joseph’s-Barrowhouse v Clough Ballacolla Gaels @ 7pm; Rosenallis V Borris-in-Ossory-Kilcotton Gaels @ 7pm; Clonaslee St Manman’s V Clonad-Park Ratheniska @ 7pm

GALA U-14 HL Round 3

The Harps Gaels V Rathdowney Errill @ 7pm; Naomh Eamon V Camross Gaels @ 7pm; Na Fianna V Portlaoise @ 7pm

Laois Shopping Centre MHL Group A

Clough-Ballacolla V Borris in Ossory Kilcotton @ 7.30pm

Laois Shopping Centre MHL Group B

Rathdowney Errill V Na Fianna @ 7.30pm

Laois Shopping Centre MHL Group C

St Fintan’s Mountrath V Clonad Park Ratheniska Timahoe @ 7.30pm

Laois Shopping Centre MHL Group D

Camross V Rosenallis @ 7.30pm; The Harps Gaels V Abbeyleix Gaels @ 7.30pm