Laois GAA Fixtures (April 25 - May 2)

This week’s Laois GAA Fixtures including juvenile and ladies games scheduled for the coming week.

This week’s Laois GAA Fixtures including juvenile and ladies games scheduled for the coming week.

Wednesday

Sparrow Insurances ACFL Div 3

Ballylinan V Stradbally @ 7.15pm -S O’Shea; Barrowhouse V Ballyroan Abbey @ 7.15pm - P Moran; Rosenallis V Portlaoise @ 7.15pm - C Kelly; St Joseph’s V Spink @ 8.00pm - E Whelan

Sparrow Insurances ACFL Div 4

Timahoe v O’Dempsey’s @ 7.15pm - J Conway

Thursday

Sparrow Insurances ACFL Div 2

Portlaoise V Clonaslee St Manmans @ 7.15pm - C Kelly

Sparrow Insurances ACFL Div 4

Killeshin V Arles-Kilcruise @ 7.15pm - N Fleming; Crettyard V Arles-Killeen @ 7.15pm - M Kealy; Colt/St Fintan’s V Emo @ 7.15pm - C Lawlor; The Rock V The Harps @ 7.15pm - A O’Connor

Sparrow Insurances ACHL Div 5 (13 a side /Unlimited Substitutions)

Trumera v Borris in Ossory-Kilcotton @ 7.15pm - O Ryan; Kyle V Rathdowney Errill @ 7.15pm - D Guidera; Ballypickas V Timahoe @ 7.15pm - F Shanahan

Sparrow Insurances ACHL Div 4

Ballinakill V Clonad @ 7.15pm - M Lowry

GALA Under-16 Football Div 2A

St Joseph’s-Barrowhouse V Portlaoise @ 6.30pm - D Bracken

Friday

Sparrow Insurances ACFL Div 1 (Senior & Minor Intercounty Players not available)

Graiguecullen V Stradbally @ 7.15pm - J Conway

Sparrow Insurances ACHL Div 2

Park Ratheniska v Shanahoe @ 7.15pm - A Costigan

Saturday

Sparrow Insurances ACFL Div 2

The Rock V Mountmellick @ 7.00pm - E Kinsella; Portarlington V Killeshin @ 7.00pm - V Dowling; Courtwood V Ballyfin @ 7.00pm - E Shiels; Graiguecullen V Annanough @ 7.00pm - D Moore

Sparrow Insurances ACHL Div 2

Rosenallis V Trumera @ 7.00pm - E Fitzpatrick; The Harps V St Fintan’s Mountrath @ 7.00pm - N Toomey; Rathdowney-Errill v Clonaslee St Manman’s @ 7.00pm - B O’Reilly; Camross V Colt/St Fintan’s @ 7.00pm - M Cleere; Borris in Ossory: Borris in Ossory-Kilcotton V Clonad @ 7.00pm - J Lalor

Sparrow Insurances ACFL Div 5 (13 a side /Unlimited Substitutions)

Spink V The Heath @ 6.00pm - S ’Shea

Sunday

Sparrow Insurances ACHL Div 3

Kyle V Ballypickas @ 2.00pm - K Bowe

Palmer Cup

Castletown Slieve Bloom v Camross @ 2.00pm - B O’Reilly; Borris in Ossory: Borris in Ossory-Kilcotton V Portlaoise @ 2.00pm - A Costigan; Ballyfin V Ballinakill @ 1.00pm - M Cleere

Sparrow Insurances ACFL Div 1 (Senior & Minor Intercounty Players not available)

Arles-Kilcruise V O’Dempsey’s @ 6.00pm - B McCann; Crettyard V The Heath @ 6.00pm - P Moran; Arles-Killeen V St Joseph’s @ 6.00pm - E Strong; Ballylinan V Emo @ 6.00pm - E Whelan; Portlaoise V Timahoe @ 7.00pm - J Brennan

Sparrow Insurances ACFL Div 3

Graiguecullen: Kilcavan V Graiguecullen @ 2.00pm - M Kealy

GALA U-16 Football Div 1

Crettyard-Killeshin V Portlaoise @ 11.00am - T Moore; Graiguecullen V Sarsfields Gaels @ 6.30pm - S O’Shea; Portarlington V Naomh Eamon @ 11.00am -J Conroy

GALA U-16 Football Div 2A

St Paul’s The Rock V Ballyroan Abbey Gaels @ 11.00am - V Dowling; Ballinakill Gaels V St Fintan’s Mountrath @ 11.00am - J Brennan

GALA U-16 Football Div 2B

Park Ratheniska V The Heath @ 7.00pm - C Ward; O’Dempsey’s v Rosenallis @ 11.00am - C Lawlor

Monday

GALA U-14 Hurling Div 1A

Na Fianna V Camross @ 7.00pm; Abbeyleix-Ballypickas v Portlaoise A @ 7.00pm

GALA U-14 Hurling Div 1B

Naomh Eamon V Clough-Ballacolla @ 7.00pm; Borris In Ossory-Kilcotton V Rathdowney Errill @ 7.00pm

GALA Under-14 Hurling Div 2

St Fintan’s Gaels V Graiguecullen @ 7.00pm; Clonaslee St Manman’s V St Joseph’s-Barrowhouse @ 7.00pm; Clonad-Park Ratheniska V Portlaoise B @ 7.00pm

GALA U-16 Football Div 1

Stradbally: Ballylinan-Glenmore V Stradbally Parish Gaels @ 7.00pm - D Moore

Wednesday

Leinster Minor Football Championship

Longford v Laois @ 7.00pm

Sparrow Insurances ACHL Div 3

St Fintan’s Mountrath V Timahoe @ 7.30pm - M Ward; Kilcotton: Borris in Ossory-Kilcotton V The Harps @ 7.30pm - M Lowry; Rathdowney Errill v Clough-Ballacolla @ 7.30pm - J Lalor; Portlaoise V Castletown Slieve Bloom @ 7.30pm - N Toomey

Sparrow Insurances ACFL Div 3

Ballylinan V Barrowhouse @ 7.30pm - S O’Shea; Ballyroan Abbey v Kilcavan @ 7.30pm - C Kelly; Graiguecullen V Portarlington @ 7.30pm - D Moore; Mountmellick V Rosenallis @ 7.30pm - O Ryan; Stradbally V Spink @ 7.30pm - J Conway; Portlaoise V St Joseph’s @ 8.00pm - E Shiels

Sparrow Insurances ACFL Div 4

Arles-Killeen V Colt-St Fintan’s @ 7.30pm - M Kealy

Ladies GAA Fixtures

Saturday

Laois SFL Division 1

All games at 6.30pm.

St Conleth’s v Sarsfields; Portlaoise v Shanahoe; Timahoe v Park-Ratheniska; St Brigids a bye

Laois SFL Division 2

All games at 6.30pm

Killeshin v Ballinakill; R&C Gaels v Graiguecullen; Sarsfields v Ballyroan; Crettyard v Park-Ratheniska