Laois GAA Fixtures and Results (June 20 to June 27)

This week’s Laois GAA Fixtures including the three big inter-county games for the Laois hurlers at minor, U-21 and senior level.

This week’s Laois GAA Fixtures including the three big inter-county games for the Laois hurlers at minor, U-21 and senior level.

Wednesday

Leinster U-21 Hurling Championship Semi Final

Carlow: Carlow v Laois @ 7.30pm

Sparrow Insurances ACFL Division 1 (Senior Football Inter County Players not available)

O’Dempsey’s v St Joseph’s @ 7.45pm - B McCann; Arles-Killeen v Graiguecullen @ 7.45pm - M Deegan; Ballylinan v Stradbally @ 7.45pm - J Conway; Emo v The Heath @ 7.45pm - J Brennan; Crettyard v Timahoe @ 7.45pm - E Whelan

Sparrow Insurances ACFL Div 2

Ballyfin v The Rock @ 7.45pm - V Dowling

Thursday

Sparrow Insurances ACFL Div 2

The Heath v Clonaslee St Manman’s @ 7.45pm - S O’Shea; Portarlington v Portlaoise @ 7.45pm - V Dowling; Killeshin v Mountmellick @ 7.45pm - D Moore; Courtwood v Graiguecullen @ 7.45pm - J Flynn; Park Ratheniska v Ballyroan Abbey @ 7.45pm - B McCann

Sparrow Insurances ACHL Div 2

Borris in Ossory Kilcotton v Rosenallis @ 7.45pm -A Stapleton

Sparrow Insurances ACHL Div 3

Portlaoise v Rathdowney Errill @ 7.45pm - N Toomey

Sparrow Insurances ACHL Div 4

The Harps v Ballinakill @ 7.45pm - T Dunne; Clough-Ballacolla v Clonad @ 7.45pm - E Scully; Castletown Slieve Bloom v Camross @ 7.45pm - B O’Reilly; Ballyfin v Colt St Fintan’s @ 7.45pm - M Ward

Friday

Féile Weekend – Games and Parade

Sparrow Insurances ACHL Division 3

Clough-Ballacolla v Timahoe @ 8.00pm - A Stapleton; Ballypickas v The Harps @ 8.00pm - M Ward; Borris in Ossory Kilcotton v St Fintan’s Mountrath @ 8.00pm

Saturday

Leinster Senior Hurling Championship Semi Final

O’Moore Park: Dublin v Kilkenny @ 5.00pm

Leinster Minor Hurling Championship Semi Final

O’Moore Park: Dublin v Kilkenny @ 3.15pm

All Ireland Hurling Qualifier Preliminary Round

Gaelic Grounds: Limerick v Laois @ 7.30pm

Sparrow Insurances ACFL Div 2

Mountmellick v Clonaslee St Manman’s @ 7.45pm - E Kinsella

Sunday

Leinster Minor Hurling Championship Semi Final

Wexford Park: Wexford v Laois @ 3.00pm

Sparrow Insurances ACHL Div 2

Colt/St Fintan’s v Trumera @ 7.30pm - A Costigan

Sparrow Insurances ACHL Div 3

The Harps v Kyle @ 11.00pm - E Scully

Sparrow Insurances ACHL Div 4

Camross v Portlaoise @ 11.00pm - M Ward

Monday

Sparrow Insurances ACFL Division 1 (Senior Football Inter County Players not available)

Arles/Kilcruise v Portlaoise @ 7.45pm - E Kinsella

Sparrow Insurances ACFL Div 2

The Heath v Killeshin @ 7.45pm - D Murphy

Sparrow Insurances ACFL Div 4

O’Dempsey’s v The Harps @ 7.45pm; Emo v Timahoe @ 7.45pm - D Bracken

Sparrow Insurances ACHL Division 2

Park Ratheniska v Borris in Ossory Kilcotton @ 7.45pm - L Moran

Sparrow Insurances Minor Hurling League (13 a side /Unlimited Substitutions)

The Harps Gaels v Camross Gaels @ 7.45pm - A Costigan; St Fintan’s Raheen v Rathdowney Errill @ 7.45pm - B O’Reilly; Portlaoise v Abbeyleix-Ballypickas @ 7.45pm - M Cleere; St Fintan’s Mountrath v Rosenallis @ 7.45pm - N Toomey; Clough-Ballacolla v Clonad Park Ratheniska Timahoe @ 7.45pm - J Lalor

Sparrow Insurances Minor B Football League (13 a side /Unlimited Substitutions))

O’Dempsey’s v Portarlington @ 7.45pm - C Kelly; The Rock-St Paul’s v Ballylinan/Glenmore @ 7.45pm - V. Dowling

GALA U-14 Football Division 3

The Rock v Sarsfields Gaels @ 6.30pm

GALA U-14 Hurling Championship Round 2 (First Named Team – Home Venue)

Group A

Portlaoise A v Camross @ 6.30pm

Group B

Abbeyleix-Ballypickas v Rathdowney-Errill @ 6.30pm

GALA U-14 Hurling “B” Competition Round 2 (First Named Team – Home Venue)

Graiguecullen v Portlaoise B @ 6.30pm; Clonaslee St Manman’s v St Fintan’s Gaels @ 6.30pm

Tuesday

Sparrow Insurances ACFL Div 5 Semi Finals – Extra Time if necessary

Mountmellick: The Heath v Kilcavan/Rosenallis/Camross @ 7.45pm; Ratheniska: Graiguecullen v Kilcotton @ 7.45pm

Sparrow Insurances ACHL Div 5 Semi Finals – Extra Time if necessary

Shanahoe: Ballypickas v Rathdowney-Errill @ 7.45pm; Mountrath: Timahoe v Kyle @ 7.45pm

Sparrow Insurances ACFL Div 3

Spink V Ballylinan @ 7.45pm - N Fleming

Sparrow Insurances ACHL Div 2

Camross v Clonaslee St Manman’s @ 7.45pm - A Stapleton

Sparrow Insurances ACHL Div 4

Ballinakill v Ballyfin @ 7.45pm - E Scully

GALA U-14 Hurling Championship Round 2 (First Named Team – Home Venue)

Group A

Borris In Ossory-Kilcotton v St Fintan’s Mountrath @ 6.30pm

Group B

Na Fianna v Clough-Ballacolla @ 6.30pm