CCFL Fixtures (November 1 - November 3)

Damian Moran

Reporter:

Damian Moran

Mountmellicks' Dave Lee about to shoot as O'Moores Cillian Doyle looks to close down. Photo Denis Byrne.
All this weekend’s CCFL games including a big game for the CCFL in the FAI Interleague Cup on Saturday in Tullamore

All this weekend’s CCFL games including a big game for the CCFL in the FAI Interleague Cup on Saturday in Tullamore

CCFL Fixtures

Friday

All games at 8.00

Senior Division

Mullingar Athletic v Monksland Utd; Gainstown, Mullingar; A Martin, P geoghegan, C McDermott


Division 3A

Derry Rovers B v Ballybrittas; School Road Edenderry; L Buckley;

Saturday

All games at 2.30 unless stated

FAI Interleague Cup

CCFL v Limerick District League, Leah Victoria Park Tullamore; S Lowry, M Buckley, M Kelly;

U-17 Division

Clara Town v Killavilla United, Stanley O’Hara Park Clara; T Cunningham;

U-18 Premier Division

Longford Town v Arlington AFC, City Calling Stadium Longford; D Toland;

U-18 Division 1

Banagher United v Tullamore Town B, Feighs Banagher; D Bryant; Mountmellick Utd v St Peters, Conor Davis Park Mountmellick; N Culleton; AC Celtic v Temple Villa, Tormey Villas Athlone; J Cassidy;

U-19 Division

Portlaoise v Willow Park, Rossleighan Park Portlaoise; A Martin; Killavilla United v Ballinahown, Monastery Road Roscrea; OFF

FAI Junior Cup 3rd Round

Willow Park v Callan FC, 7.00; Willow Park, Athlone; T Ward;

Sunday

All games at 11.00 unless stated

Umbro FAI Junior Cup 3rd Round

St.Peters v New Oak Boys, 2.00; McCarthy Park, Athlone; A Fitzsimons; Forth Celtic v Birr Town A, Murrintown Village; Local; Mullingar Town v Evergreen FC, 2.00; Dalton Park, Mullingar; A Martin; Gorey Rangers v Arlington, Ramstown; Local; 

LFA Junior Shield 1st Round

Rosenallis B v Terenure College, The Grove, Rosenallis; L Buckley;

LFA Junior Shield 2nd Round

Donnycarney Celtic v BBC Utd; 2.00; Blackhills; OFF; Clara Town C v Carriglea Utd, Stanley O’Hara Park, Clara; A Sherlock;; Glen Abbey Rovers v Banagher Utd; 11.15; TBC;


Senior Division

Mountmellick Utd A v CK Utd, 2.00; Conor Davis Park, Mountmellick; P Geoghegan, S Lowry, N Culleton; Melville Utd v Clara Town A, 2.00; Sarsfield Park, Athlone; B James, D Toland, K Ronan; St.Peters A, Willow Park A, Arlington A in FAI Junior Cup;

Premier Division

Clonaslee Utd v Mullingar Athletic B, Leah Victoria Park, Tullamore; M Buckley; Gallen Utd v Rosenallis AFC, Brosna Press Park, Ferbane; D Tone; St.Peters B v Derry Rovers, McCarthy Park, Athlone; P Nolan; Abbeyleix Ath v Tullamore Town, Fr Breen Park Abbeyleix; M Kelly; IdleWillow Park B, Edenderry Town;


Division 1

Killeigh Ramblers v Dynamoe Town, McCormacks Field, Killeigh; S Lowry; Temple Villa v Gracefield Ath, TP Hickey Park Mount Temple; G Burke; Clonbonny v Highfield Utd, AIT Athlone; P Tone; Stradbally Town v Shinrone, The Lawn Stradbally Town; E Dynan; Idle; Ballinahown

Division 2

Portlaoise v Clara Town B, Rossleighan Park Portlaoise; A Lynch; Raharney FC v Noreside Celtic, Higginstown Raharney; T Maloney; Moate Celtic v Coolraine, Willow Park Athlone; K Ronan; Gentex v Walsh Island Shamrocks, Leisure World Athlone; D Foran; Idle Clonbonny B;


Division 3A

St.Aengus v Daingean Town, Raheen Village; E O’Riordan; Emo Celtic v Towerhill Rovers, Community Centre, Emo; D Tennyson; Edenderry Town B v Raheen, Fr.Paul Park, Edenderry; B Dolan; 

Division 3B

Lawrencetown FC v Clonown Rovers, Lawrencetown, Co.Galway; J Cassidy; Birr Town B v Horseleap Utd, 2.00; Frank O’Connell Park, Birr; D Moran; Kilcormac Utd A v Raharney Utd B, Cutree Park, Broughal, Kilcormac; PJ Higgins; Clonmore Utd v Melville Celtic, Boora Heritage Centre; T Cunningham; Banagher Utd in LFA Junior Shield;


Division 4A

Midlands Celtic v LOFFA FC, St Fintans Portlaoise; P Pardy; Portlaoise Shamrocks v O’Moore’s FC, Leisure Centre Portlaoise; C McDermott; Arlington C v Mountmellick B, Castle Park Portarlington; D Bryant; Portarlington Town v Maryborough, Collaiste Iosagain Portarlington; R Tracyk; Idle; Abbeyleix;

Division 4B

Clonminch Rovers v Eagles FC, Fentor Park Killeigh; N Culleton; St James v Killoe, Ballinacard House Five Alley; N Slevin; Pullough v St Carthages Ath, Pullough Community Centre; U Beaumont; Monksland Utd B v Kilcormac Utd B, Cushla Park Athlone; P Malone; Idle; Ballinagar;


Women’s Division

Tullamore Town v Roscrea Town, 2.00; Leah Victoria Park, Tullamore; M Buckley; Clara Town v Birr Town; 2.00, Stanley O’Hara Park, Clara; W Browne; Mullingar Athletic v Killeigh, 2.00; Gainstown, Mullingar; D Sweeney;