MSL Fixtures and Results (February 3)

editorial image
Fixtures

Fixtures

Saturday

U-8 League

Mountmellick Rvs v T&S United, Conor Davis Pk, 10:30am, Birr Tn v Killeigh Utd, Frank O Connell Pk, 10:30am; Mountmellick Rvs v Emo Celtic, Conor Davis Pk, 10:30am; Mountmellick Utd v Emo Celtic, Conor Davis Pk, 11:15am

U-9 East

Rosenallis v Abbeyleix, The Grove, M Buckley, 10am; Emo Utd v Mountmellick Utd, Com Cen, A Gahan, 12:15pm; Emo Celtic v Mountmellick Rvs, Com Cen, A Gahan, 1pm

U-9 West

Birr Tn v Kilbeggan SC, Frank O Connell Pk, T Murtagh, 10am

U-10 Central

Mullingar Eagles v Mullingar Hawks, Gainstown, E Duncan, 10:30am; Mullingar Kestrals v Killeigh, Gainstown, E Duncan, 11:30am

U-10 East

Portlaoise A v Abbeyleix A, Rosleighan Pk, K Conroy, 9:45am; Mountmellick Utd v Emo Celtic, Conor Davis Pk, G Donogher, 10am; Abbeyleix B v Emo Utd, Fr Breen Pk, D Moran, 10:30am; T&S United v St Aengus, Timahoe, K Conroy, 11:30am

U-10 West

Clara Tn v Tullamore Utd, Stanley O Hara Pk, T Cunningham, 10am; Frankford Utd v Banagher Utd, Kilcormac, D Nagle, 10:15am

U-11 Major

Mountmellick Utd v Abbeyleix A, Conor Davis Pk, G Donogher, 10:45am; T&S United v Killeigh, Timahoe, K Conroy, 10:45am; Tullamore Town v Portlaoise A, Leah Victoria Pk, M Flanagan, 10:45am; Clara Tn v Mullingar Lions, Stanley O Hara Pk, T Cunningham, 10:45am

U-11 East

Abbeyleix B v Emo Celtic, Ballroan, D Moran, 11:15am; Mountmellick Utd v St Aengus, Conor Davis Pk, G Donogher, 11:30am; Mucklagh v Clonaslee Utd, Charleville, J Scanlon, 11:30am

U-11 West

Kilbeggan SC v Willow Pk, The Land Lake, D Tennison, 10am; Kinnegad Colts v Mullingar Tigers, Lagan Pk, D Mc Cormack, 10am; Portumna Tn v Tullamore Utd, Marian Pk, J Doyle, 10:30am; Gallen Utd v Birr Tn, Brosna Press Pk, L Buckley, 10:30am; Kinnegad Lions v Mullingar Pumas, Lagan Pk, D Mc Cormack, 10:45am

U-12 Boys Cup

Kinnegad Jnrs v Portlaoise Utd, Lagan Pk, D Mc Cormack, 11:30am; Mountmellick Utd v Banagher Utd, Conor Davis Pk, G Donogher, 12:15pm; Tullamore Tn v Mullingar Pumas, Leah Victoria Pk, S Lowry, 12:30pm; Birr v Portlaoise Tn, Frank O Connell Pk, P Pardy, 12:45pm

U-12 Boys Shield

Derry Rvs v Gallen Utd, Brians Pk, A Gahan, 10am; St Aengus v Abbeyleix, Derrycanton, B Conlon, 10am; Mullingar Lions v Tullamore Utd, Gainstown, D Sweeney, 10am; Mucklagh v Killeigh, Charleville, J Scanlon, 10am; Emo Celtic v T&S United, Com Cen, A Dunne, 10:30am; Kilbeggan SC v Mullingar Cougars, The Land Lake, D Tennison, 10:45am; Rosenallis v Mullingar Cubs, The Grove, M Buckley, 10:45am; Birr Utd v Willow Pk, Frank O Connell Pk, T Murtagh, 12pm

U-13 Boys Cup

Clonaslee Utd v Clara Tn, Com Cen, M Kelly, 10:30am; Gallen Utd v Mullingar, Brosna Press Pk, L Buckley, 11:15am; Abbeyleix v Willow Pk, Fr Breen Pk, D Moran, 12pm

U-13 Boys Shield

Portumna Tn v Killeigh, Marian Pk, J Doyle, 11:15am; Mullingar Tigers v Emo Celtic, Gainstown, J Mc Crossan, 3:15pm

U-13 Major

Tullamore Tn v Portlaoise A, Leah Victoria Pk, S Lowry, 10am

U-13 Div 1 West

Birr Tn v Kilbeggan SC, Frank O Connell Pk, T Murtagh, 10:45am; Tullamore Utd v Mullingar Cubs, Leah Victoria Pk, S Lowry, 11:15am

Midland Cup U-14

Mullingar v Nurney, Mullingar, J Mc Crossan, 1:45pm

Midland Shield U-14

Moone Celtic v Abbeyleix, Moone Celtic, 12:30pm

Midland Ple U-14

T&S United v Rhangan, Timahoe, K Conroy, 12:30pm

U-14 Div 1

Willow Pk v Birr Tn, Willow Pk, P Tone, 10am; Clara Tn v East Galway Utd, Stanley O Hara Pk, T Cunningham, 11:30am

U-14 Div 2

Mullingar Hawks v Portlaoise B, Gainstown, D Sweeney, 11:15am; Kilbeggan SC v Banagher Utd, The Land Lake, D Tennison, 12pm

U-14 East

Tullamore Town v Portlaoise A, Leah Victoria Pk, P Geoghegan, 10am

Midland Cup U-15

St Patricks Boys v Portlaoise A ; Edenderry tn v Emo Celtic, 12:30pm

Midland Pl U-15

Edenderry Tn Red v Gallen Utd, Edenderry Tn Red

U-15 Major

Willow Pk v Birr Tn, Willow Pk, P Tone, 11:15am; Tullamore Tn v T&S United, Leah Victoria Pk, P Geoghegan, 11:30am; St Josephs A v AC Celtic, Bealnamulla, T Cormican, 2pm

U-15 Div 1

Emo Utd v Killeigh, Com Cen, A Dunne, 11:45am; Clonaslee Utd v Abbeyleix, Com Cen, M Kelly, 11:45am; Mullingar B v Mucklagh, Gainstown, J Mc Crossan, 12:30pm; St Aengus v Kilbeggan SC, Derrycanton, B Conlon, 12:45pm

Midland Cup U-16

Kill Celtic v Tullamore, Kill Celtic, 12:30pm

U-16 Major

Templevilla v Mullingar, TP Hickey Pk, T Cormican, 11am; St Aengus v Birr Tn, Derrycanton, B Conlon, 11:15am; Willow Pk v Mountmellick Utd, Willow Pk, P Tone, 12:45pm

U-16 Div 1

St Peters v Portlaoise B, Mc Carthy Pk, v Mc Enery, 11:30am; Banagher Utd v Gracefield FC, Middle Rd, D Nagle, 11:45am; Rosenallis v St Josephs, The Grove, M Buckley, 12pm

U-10/11 Girls

Bealnamulla Utd v Bealnamulla, Bealnamulla, v Mc Enery, 10am; Killeigh Tigers v Killeigh Cubs, The Pond, R Tkaczyk, 10:30am; Clara Tn v Birr Tn, Stanley O Hara Pk, D Goode, 11:30am

LWFC U-12 Girls Cup

Mucklagh v Parkville Utd, Charleville, J Scanlon, 12:30pm

U-12 Girls 7 A-Side

Killeigh v Banagher Utd, The Pond, R Tkaczyk, 11:15am; Clara Tn v Hodson Bay Celtic, Stanley O Hara Pk, D Goode, 12:15pm

U-14 Girls

Birr Tn v Banagher Utd, Frank O Connell Pk, P Pardy, 11:30am; Killeigh A v Bealnamulla, The Pond, C Mc Dermott, 11:30am; Killeigh B v Bealnamulla Utd, The Pond, C Mc Dermott, 12:45pm

U-16 Girls 7 A-Side

Tullamore Tn v Killeigh Black, Leah Victoria Pk, M Flanagan, 10am; Killeigh Red v Emo Celtic, The Pond, R Tkaczyk, 12pm

U-18 Girls Cup

Killeigh v Tullamore, The Pond, C Mc Dermott, 10am

U-18 Girls Shield

Birr v Bealnamulla, Frank O Connell Pk

Results

U-8 League

Emo Celtic 3 Birr Tn 2

U-9 Boys Cup

Clara Tn 0 Willow Pk 0; Rosenallis 0 Mountmellick Rvs 4; Kilbeggan SC 3 Emo Celtic 1

U-9 East

Abbeyleix Utd 3 Abbeyleix Ath 1

U-10 Boys Cup

Clara Tn 2 Killeigh 1; Portumna Tn 1 Emo Celtic 1; Tullamore Tn 5 Mullingar Eagles 0

U-10 Boys Shield

Mullingar Kestrals 0 Kilbeggan SC 1; Abbeyleix B 0 Mullingar Hawks 0

U-10 East

Abbeyleix A 3 St Aengus 1; T&S United 1 Mountmellick Utd 2

U-11 Boys Cup

Portumna Tn 3 Killeigh 2; Abbeyleix A 2 Portlaoise A 1; Kinnegad Colts 0 Clara Tn 3; Portlaoise B 0 Mullingar Lions 3

U-11 Boys Shield

Emo Celtic 3 Mountmellick Utd B 0; Kilbeggan SC 1 Mucklagh 1; Kinnegad Lions 3 Killeigh 1; Tullamore Utd 0 Mullingar Pumas 2; Abbeyleix B 3 Gallen Utd 1; Mullingar Pumas 0 Mountmellick Utd A 2

SFAI U-12 Cup

Tullamore Town 3 Leeds 0

U-12 Major

Mullingar Cougars 0 Mullingar Pumas 4; Mountmellick Utd 5 Abbeyleix 1

U-12 East

Derry Rvs 5 Emo Celtic 5; Birr Tn 3 St Aengus 0; T&S United 1 Portlaoise Utd 2

U-12 West

Mullingar Lions 5 Birr Utd 1; Kinnegad Jnrs 6 Willow Pk 3; Tullamore Utd 1 Mullingar Cubs 3

SFAI U-13 Cup

Tullamore Tn 1 Cherry Orchard P 0;

U-13 Major

Abbeyleix 3 Mullingar Ath 2; Portlaoise A 1 Clara Tn 1

U-13 Div 1 East

Clonaslee Utd 4 Rosenallis 0

U-13 Div 1 West

Gallen Utd 2 Mullingar Tigers 0; Birr Tn 5 Mullingar Cubs 1

U-14 Div 1

Willow Pk 1 East Galway Utd 2

U-14 Div 2

Portlaoise B 2 Kilbeggan SC 1; Derry Rvs 1 Mullingar Hawks 7

U-14 East

Mountmellick Utd 2 Tullamore Town 4

U-15 Major

Birr Tn 0 Emo Celtic 4; AC Celtic 3 Tullamore Tn 1; T&S United 0 Mullingar A 4; St Josephs A 3 Willow Pk 2

U-15 Div 1

Abbeyleix 4 Mucklagh 0; Clonaslee Utd 3 St Aengus 0; Gallen Utd 4 Emo Utd 0

SFAI U-16 Cup

Arklow Utd 3 Portlaoise 2

Midland Shield U-16

Mullingar Ath 1 Ballymackey 4

U-16 Major

St Aengus 0 Willow Pk 6; Birr Tn 6 Templevilla 1; Mountmellick Utd 1 Tullamore Tn 9

U-16 Div 1

Gracefield FC 5 St Peters 2; Portlaoise B 1 Banagher Utd 3

U-10/11 Girls

Mucklagh 0 Bealnamulla 1; Clara Tn 4 Killeigh Cubs 1

U-14 Girls

Clara Tn 0 Mullingar Ath 3