Laois GAA Fixtures (May 30 to June 6)

This week’s Laois GAA Fixtures including a full run down of all the juvenile fixtures

This week’s Laois GAA Fixtures including a full run down of all the juvenile fixtures

Sparrow Insurances ACFL Div 3

Ballylinan V St Joseph’s @ 7.45pm - M Burke; Graiguecullen V Portlaoise @ 7.45pm - M Kealy; Stradbally V Mountmellick @ 7.45pm - D Moore; Kilcavan V Portarlington @ 7.45pm - E Sheils

Sparrow Insurances ACFL Div 4

Timahoe V The Rock @ 7.45pm - A O’Connor

Sparrow Insurances ACHL Div 2

Borris in Ossory Kilcotton V Trumera @ 7.45pm - L Moran; Rosenallis v Clonaslee St Manmans @ 7.45pm - A Stapleton; Camross V St Fintan’s Mountrath @ 7.45pm - J Lalor; The Harps V Park Ratheniska @ 7.45pm - A Costigan; Clonad V Shanahoe @ 7.45pm - E Fitzpatrick; Colt St Fintan’s V Rathdowney Errill @ 7.45pm - P Moran

GALA U-14 Hurling Divsion 2

St Fintan’s Gaels V Portlaoise B @ 6.30pm

Thursday

Sparrow Insurances ACFL Div 4

Arles/Kilcruise V Arles/Killeen @ 7.45pm - M Deegan; Killeshin V Colt/St Fintan’s @ 7.45pm - N Fleming; O’Dempsey’s V Emo @ 7.45pm - J Conroy

Sparrow Insurances ACHL Div 3

St Fintan’s Mountrath V Rathdowney Errill @ 7.45pm - E Scully; Borris in Ossory Kilcotton V Kyle @ 7.45pm - J Lalor; The Harps V Clough-Ballacolla @ 7.45pm - T Dunne; Timahoe V Castletown Slieve Bloom @ 7.45pm - F Shanahan; Portlaoise V Ballypickas @ 7.45pm - K Bowe

GALA U-14 Football Division 2

Ballylinan/Glenmore V Naomh Eamon @ 7.00pm; Clonaslee St Manmans V Clonad/Park Ratheniska @ 7.00pm

Friday

Sparrow Insurances ACFL Div 2

Mountmellick V The Heath @ 7.45pm - E Kinsella; Portarlington V Park Ratheniska @ 8.00pm - V Dowling; Graiguecullen V Killeshin @ 7.45pm - J Conway; Ballyroan Abbey V Clonaslee St Manman’s @ 7.45pm - D Moore; The Rock V Annanough @ 7.45pm - C Kelly

Sparrow Insurances ACFL Div 3

Barrowhouse V Rosenallis @ 7.45pm - N Fleming

Sparrow Insurances ACFL Div 5 (13 a side /Unlimited Substitutions)

O’Dempseys V Timahoe @ 7.45pm - D Bracken; Kilcavan V Trumera @ 7.45pm - C Ward

Palmer Cup

The Harps V Camross @ 7.45pm - P Moran; Rathdowney: Rathdowney Errill V Ballinakill @ 7.45pm - B O’Reilly; Abbeyleix St Lazarians V Ballyfin @ 7.45pm - A Costigan

GALA U-14 Football Division 1

St Pauls The Rock V Crettyard/Killeshin @ 7.00pm; St Joseph’s-Barrowhouse V Stradbally Parish Gaels @ 6.30pm; Sarsfields Gaels V Portlaoise @ 7.00pm; Portarlington v O’Dempseys @ 6.30pm

GALA U-14 Football Division 2

Portlaoise V Graiguecullen @ 7.00pm; Ballyroan Abbey Gaels V Spink Gaels @ 7.00pm

GALA U-14 Football Division 3

The Rock V Rosenallis @ 6.30pm; St Fintan’s Mountrath v Sarsfields Gaels @ 7.00pm; Clough-Ballacolla V St Fintan’s Gaels @ 6.30pm; Clonaslee Gaels V Camross @ 7.00pm

Saturday

einster Senior Hurling Championship

Tullamore: Laois v Dublin @ 5.00pm - J Owens

GALA U-14 Hurling Division 1B

Naomh Eamon V The Harps Gaels @ 11.00am

Sunday

Sparrow Insurances ACHL Div 4

Abbeyleix St Lazarians V The Harps @ 12.00pm - F Shanahan; Ballinakill V Portlaoise @ 12.00pm - T Dunne; Borris in Ossory Kilcotton V Ballyfin @ 12.00pm - E Scully; Clonad V Castletown Slieve Bloom @ 12.00pm - K Bowe; Colt/St Fintan’s V Mountmellick @ 12.00pm - D Guidera; Errill: Rathdowney Errill V Clough-Ballacolla @ 12.00pm - M Ward

Palmer Cup

Borris in Ossory Kilcotton V Castletown Slieve Bloom @ 12.00pm - M Cleere

Monday

Sparrow Insurances ACFL Div 4

The Harps V Crettyard @ 12.00pm - M Kealy

Sparrow Insurances ACFL Division 5 (13 a side /Unlimited Substitutions)

Courtwood V Park Ratheniska @ 2.00pm - J Conroy; Slieve Bloom Castletown V Ballyfin @ 2.00pm - D Bracken

Sparrow Insurances ACHL Division 5 (13 a side /Unlimited Substitutions)

Rathdowney Errill V St Fintan’s Mountrath @ 2.00pm - M Lowry; Borris in Ossory Kilcotton V Rosenallis @ 2.00pm - E Fitzpatrick; Kyle v Trumera @ 2.00pm - E Scully; Graiguecullen V Timahoe @ 2.00pm - A O’Connor

GALA U-14 Hurling Division 1A

St Fintan’s Mountrath V Camross @ 6.30pm; Abbeyleix-Ballypickas V Na Fianna @ 6.30pm

GALA U-14 Hurling Division 1B

The Harps Gaels V Clough-Ballacolla @ 6.30pm; Borris In Ossory/Kilcotton V Naomh Eamon @ 6.30pm

GALA U-14 Hurling Division 2

St Joseph’s-Barrowhouse V Graiguecullen @ 6.30pm; Portlaoise B V Rosenallis @ 6.30pm; Clonad/Park Ratheniska V St Fintan’s Gaels @ 6.30pm

Tuesday

Sparrow Insurances ACFL Div 1

St Joseph’s V Crettyard @ 7.45pm - E Strong

Sparrow Insurances ACFL Div 2

Portlaoise V Ballyfin @ 7.45pm - D Murphy

Sparrow Insurances ACFL Division 5 (13 a side /Unlimited Substitutions)

Spink V Graiguecullen @ 7.45pm - T Moore; The Heath V Annanough @ 7.45pm - C Lalor; Borris In Ossory V Kilcotton @ 7.45pm - C Ward