Laois GAA Fixtures and Results (May 16-23)

Wednesday

Wednesday

Sparrow Insurances ACHL Div 2

Borris in Ossory: Borris in Ossory Kilcotton V Rathdowney Errill @ 7.30pm - L Moran; Park Ratheniska V St Fintan’s Mountrath @ 7.30pm - P Moran; Trumera v Clonaslee St Manmans @ 7.30pm - A Costigan; Camross V Shanahoe @ 7.30pm - A Stapleton; Rosenallis V The Harps @ 7.30pm - B O’Reilly; Clonad V Colt St Fintan’s @ 7.30pm - J Lalor

Thursday

Sparrow Insurances ACFL Div 2

Courtwood v The Heath @ 7.30pm - V Dowling

Sparrow Insurances ACFL Div 3

Ballylinan V Portarlington @ 7.30pm - J Conway; Mountmellick V Spink @ 7.30pm - B McCann; Graiguecullen V St Joseph’s @ 7.30pm; Ballyroan Abbey V Rosenallis @ 7.30pm - J Brennan

Sparrow Insurances ACFL Div 4

Arles Kilcruise V The Rock @ 7.30pm - C Kelly

Sparrow Insurances ACHL Division 3

Portlaoise V Timahoe @ 7.30pm - J Lalor; Rathdowney Errill V Kyle @ 7.30pm - O Ryan; Kilcotton: Borris in Ossory Kilcotton V Clough-Ballacolla @ 7.30pm - K Drennan; The Harps V Castletown Slieve Bloom @ 7.30pm - E Fitzpatrick

GALA U-14 Hurling Division 1B

Castletown: Rathdowney Errill V Naomh Eamon @ 6.30pm

Friday

Sparrow Insurances ACFL Div 4

O’Dempsey’s V Colt St Fintan’s @ 7.30pm - C Lalor; Timahoe V Crettyard @ 7.30pm - S O’Shea; Arles Killeen V Emo @ 7.30pm - E Sheils

Sparrow Insurances ACHL Div 3

St Fintan’s Mountrath V Ballypickas @ 7.30pm - N Toomey

Sparrow Insurances ACHL Div 4

Rathdowney Errill V Ballyfin @ 7.30pm - M Ward; Clough-Ballacolla V The Harps @ 7.30pm - A Costigan; Clonad V Mountmellick @ 7.30pm - K Bowe; Borris in Ossory Kilcotton V Portlaoise @ 7.30pm - T Duune; Ballinakill V Camross @ 7.30pm - F Shanahan; Abbeyleix St Lazarian’s v Castletown Slieve Bloom @ 7.30pm - D Guidera

GALA U-16 Football Division 1

Ballylinan/Glenmore V Sarsfields Gaels @ 7.00pm; Graiguecullen V Portlaoise @ 7.00pm; Portarlington V Crettyard-Killeshin @ 7.00pm; Stradbally Parish Gaels V Naomh Eamon @ 7.00pm

Saturday

Leinster Senior Hurling Championship

Dr Cullen Park: Laois v Carlow @ 7.00pm

Sparrow Insurances ACFL Div 3

Barrowhouse V Kilcavan @ 7.00pm - D Moore

GALA Under-14 Football Division 1

O’Dempsey’s V St Paul’s The Rock @ 5.00pm

Sunday

Leinster Senior Football Championship

Pearse Park: Laois v Longford @ 3.30pm

Leinster Ladies U-16 A Championship

Mountmellick: Laois v Dublin @ 2pm

Monday

GALA U-14 Football Division 1

Crettyard/Killeshin V Sarsfields Gaels @ 7.30pm; Portarlington V St Joseph’s-Barrowhouse @ 7.30pm; Portlaoise V Stradbally Parish Gaels @ 7.30pm

GALA U-14 Football Division 2

Graiguecullen V Ballylinan/Glenmore @ 7.30pm; Spink Gaels V Portlaoise @ 7.30pm; Ballyroan Abbey Gaels V Park Ratheniska @ 7.30pm; Naomh Eamann V The Heath @ 7.30pm

GALA U-14 Football Division 3

Rosenallis V Clough-Ballacolla @ 7.30pm; Camross V The Rock @ 7.30pm; Clonaslee Gaels V St Fintan’s Mountrath @ 7.30pm; St Fintan’s Gaels V Sarsfields Gaels @ 7.30pm

Sparrow Insurances ACFL Div 3

Mountmellick V Rosenallis @ 7.30pm - E Strong; Kyle v Ballypickas @ 7.30pm - M Ward

Sparrow Insurances ACHL Division 5 (13 a side /Unlimited Substitutions)

Abbeyleix St Lazarians V Graiguecullen @ 7.45pm - E Scully

Tuesday

Sparrow Insurances ACFL Division 5 (13 a side /Unlimited Substitutions)

Graiguecullen V Courtwood @ 7.45pm - C Kelly; Timahoe V Spink @ 7.45pm - C Lawlor; Park Ratheniska V The Heath @ 7.45pm - A O’Connor; Kilcotton V Slieve Bloom Castletown @ 7.45pm - P O’Neill; Trumera V Rosenallis @ 7.45pm - D Bracken; Ballyfin V Kilcavan @ 7.45pm - C Ward; Camross V Borris In Ossory @ 7.45pm - E Sheils

Go Games Fixtures

Friday

U-8 and U-10 Go Games Football Fixtures

Mountmellick V O’Dempsey’s; Railyard V Arles-Killeen; Graiguecullen V Killeshin; St Joseph’s V Stradbally; Ballyroan V Portlaoise 1; St Paul’s V Portarlington; The Heath V The Rock; Kilcavan V Ballyfin; Rosenallis V The Harps; Annanough V Spink; Arles-Kilcruise V Barrowhouse; Portlaoise 2 V St Fintan’s Gaels; Crettyard V Timahoe; Mountrath V Clonaslee; Park-Ratheniska V Ballylinan; Clough-Ballacolla V Naomh Eamann