Electric Picnic Stage Times: Jerry Fish Electric Sideshow, Comedy, Salty Dog, Trailer Park, Global Green, Casa Bacardí, Red Bull Music Academy, Trenchtown.

Electric Picnic Stage Times: Jerry Fish Electric Sideshow, Comedy, Salty Dog, Trailer Park, Global Green, Casa Bacardí, Red Bull Music Academy, Trenchtown.

Electric Picnic Final Stage Times for: Jerry Fish Electric Sideshow, Comedy, Salty Dog, Trailer Park, Global Green, Casa Bacardí, Red Bull Music Academy, Trenchtown.

Jerry Fish Electric Sideshow

Friday 2nd Sept Welcome Party 21.00

Fire Show with Realta Circus 23.00

The Jerry Fish Electric Sideshow ft Jeremy Hickey aka R.S.A.G.00.00 01.00

Kelly Ann Byrne + Billy Scurry 01.0004.00

Saturday 3rd Sept

House of Yoga ft Get Down Edits 12.0013.00

Ceili All-Stars13.1513.45

Foxjaw14.0014.30

The Vincents 14.4515.15

Weenz15.3016.00

The Outer Limits16.1516.45

WOB17.0017.30

Le Boom17.4518.15

Engine Alley18.3019.15

Special Guest DJ19.1520.00

The Academic 20.0020.45

Frank & Walters 21.0021.45

Gavin James 22.0022.45

The Strypes 23.0000.00

Johnny Moy + Mulljoy + Special Guests00.0004.00

Sunday 4th Sept

House of Yoga12.0013.00

Absolutely Yo13.1513.45

White Cholera14.0014.30

Craig Gallagher14.4515.15

Ivy Nations15.3016.00

Orchid Collective16.1516.45

BarQ17.0017.30

Mariachi San Patricio17.4518.15

INTERSKALACTIC18.3019.05

Veda, Regina, Pixie & Angelica-stars of Witchy Wednesdays @ The George- Present 'Drag, Sex & Rock N Roll19.1519.45

Relish 20.0020.45

Bitch Falcon21.0021.45

Exmagician22.0022.45

The Blizzards23.0023.45

The Jerry Fish Electric Sideshow00.0001.00

End of the World Party01.0002.00

StageDayArtistTime (Start) Time (Finish)

Comedy

Saturday 3rd Sept

Dylan Moran20.1521.00

Reginald D Hunter19.3520.05

The Rubberbandits18.5519.30

Aisling Bea18.3018.50

Colin Murphy18.0018.25

Kevin McGarhen17.3517.55

Eric Lalor17.0517.30

Deidre O'Kane16.2517.00

Colm O Regan15.5516.20

Dublin Comedy Improv15.2015.50

Danny O Brien14.5515.15

Colm Tyrell14.4014.50

Damian Clarke14.1014.35

Fred Cooke13.4514.05

Andrew Stanley13.3013.45

Sunday 4th Sept

David O Doherty20.1021.00

Abandoman19.3520.05

AlPorter18.4519.20

Joe Rooney18.1518.40

Chris Kent17.4518.10

Patrick McDonnell17.1517.40

Karl Spain16.4517.10

Ian Coppinger16.2016.40

Kevin Gildea15.5516.15

Rory O Hanlon15.2515.50

John Colleary14.5515.20

Ashlee Bently14.414.50

Alison Spittle14.1514.35

Gearoid Farrelly13.4514.10

13.3013.45

StageDayArtistTime (Start) Time (Finish)

Salty DogFriday 2nd SeptWill Softly14.0016.00

Rob Walsh Band16.0016.45

Buffalo Sunn17.0517.50

These Charming Men present The Queen is Dead18.1019.00

Five by Five19.2520.15

Bronagh Gallagher Band20.4521.35

Swords22.0022.55

Third Smoke23.1500.00

Stomptown Brass00.2501.15

Pete Pamf Sextette01.3502.15

Salty Dog NoStars play Bowie02.3003.45

Saturday 3rd SeptLove for Arthur Lee presents Forever Changes12.0012.45

Trinitones 13.0013.45

Sion Hill14.0014.45

Leila Jane and the Healers15.0015.50

D Riculous Allstars16.1017.05

The Portside Hootenanny 17.2518.15

Gavin Glass18.4019.10

Prison Love19.3020.20

Square Pegs 20.4021.35

Ross Breen21.5522.40

The Pale23.0000.05

Eskies00.2501.15

RSAG 01.3502.30

Le Galaxie Soundsystem02.5004.00

Sunday 4th SeptAidan Kavanagh's Sunday Morning Dishgo12.0012.45

Dr Strangely Strange 13.0013.50

Old Hannah 14.0514.50

Emma Lou & The Agenda 15.0515.50

My Fellow Sponges 16.0516.50

Aine Cahill 17.1018.00

David Kitt18.1519.10

Mick Pyro & The Dublin Blues Cartel 19.3020.20

Cronins 20.5521.50

Mongrel State22.1023.00

Manden Express23.2000.05

New Secret Weapon 00.2501.15

Kormac01.3503.00

StageDayArtistTime (Start) Time (Finish)

Trailer Park

Mobile Home StageFriday 2nd SeptThe Bloody Quills14.0014.30

(changeover)14.4516.00

Oki's Wagon16.0016.45

(changeover)16.4517.00

Shah Smooth17.0017.30

(changeover) 17.4518.00

Grand18.0018.30

(changeover) 18.4519.00

Mute Fish19.0019.30

(changeover)19.4520.00

Emma Lou and the Agenda20.0020.30

(changeover)20.4521.00

Prison Love21.0021.45

(changeover) 21.4522.00

Strange Attractor22.0022.45

(changeover)22.4523.00

Tongue Bundle23.0023.45

(changeover)23.4500.00

Spud Gun00.0000.45

(changeover)00.4501.00

Le Freak01.0001.45

DJ Mo Kelly02.0003.00

Saturday 3rd SeptThe Dublin Ukulele Collective13.0013.45

The High Hopes Choir14.0014.45

Spring Tides15.0015.45

Steve Bennett (comedy)16.0016.30

Zaska16.4517.30

Risky Business17.4518.30

Stomptown Brass18.4519.30

Paddy Dennehy & the Red Herrings19.4520.30

Costello20.4521.30

The Great Okwado 21.4522.30

CC Brez22.4523.30

Cirque Du Soul23.4501.45

Attention Bebe02.0002.45

Sunday 4th The Dublin Uklele Collective13.0013.45

Charlie Beresford (2 songs)13.4514.00

Elvis Gospel14.0014.45

Dylan Tighe15.0015.45

Trinitones16.0016.30

Jaime Nanci16.4517.30

Daoiri Farrell17.4518.45

Weekend Celebrity18.4519.30

The Luna Boys19.4520.30

Aindrias de Staic & the Latchikos20.4521.45

Manden Express22.0022.45

Cirque Du Soul 23.0001.00

Jimmie Lees Juke JointFriday 2nd Playlist13.0018.15

Leila Jane and Healers18.3019.15

Clark Family Project19.3021.30

The Great Okwardo21.4522.30

Mute Fish22.4523.30

Grand23.4500.30

Old Hannah00.4501.30

Saturday 3rd SeptPlaylist

Aoibhinn McGinnity14.3015.15

Playlist15.1515.30

Larkfield Four15.3016.15

Moonlookson16.3017.15

Oki's Wagon17.3018.15

Fritz Hutchinson18.3019.15

Clark Family Project19.3021.30

Frantics21.4522.45

Mick Pyro and the Dublin Blues Cartel23.0000.00

Luna Boys 00.1501.15

Sunday 4th SeptPlaylist13.0013.15

Rhythym n Booze DJ13.1514.45

Paddy Dennehy & the Red Herrings15.0015.45

Elvis Gospel16.0016.45

Eric Butler17.0017.45

Common Grounds:Lemoncello18.0018.30

Common Grounds:Tashka 18.3019.00

Common Grounds: Hatchlings19.0019.30

Clark Family Project19.4521.30

Daoiri Farrell21.4522.30

Robin James Hurt & the Band of Moonlight Love22.4500.30

Cathy Davey StageFriday 2nd SeptAnimal Viewing Only13.0017.00

Brendan McGlynn17.0017.45

Paddy Hanna18.0018.45

Stranger Attractor19.0019.45

SURPRISE20.0020.45

Red Empire21.0021.45

To Be Selected21.4523.30

Assemble for Cathy's Gig23.3000.00

Saturday 3rd Animal Viewing Only13.0015.45

Old Hannah15.4516.45

Joey Gavin Ensemble 17.0017.45

No Monster Club18.0018.45

Leila Jane19.0019.45

Thumper20.0020.45

Too Fools21.0021.45

Too Fools DJ21.4523.30

Sunday 4th SeptAnimal Viewing Only13.0014.00

Father Ted Table Quiz hosted by David Turpin14.0014.30

Fr. Eoin McLove/Patrick McDonnell stand-up14.3014.45

My Lovely Girls Competition14.4515.00

Rubbish Song for Europe' Finalists Part 115.0015.30

Raffle, with Fr. Billy The Spinmaster O'Dwyer15.3015.45

Rubbish Song for Europe' Finalists Part 215.4516.15

Fr.'Damo' Lennon (Joe Rooney) stand-up 16.1516.30

Father Ted Fancy Dress Competition16.3016.45

The Swarbriggs. Followed by decision on winner 16.4517.00

Neil Hannon17.0017.15

Father Ted Disco17.1518.45

Pete Pamf19.0019.45

Paddy Dennehy20.0020.45

Otherkin 21.0021.45

Donal Dineen22.0000.15

Caravan Club ExtravaganzaFriday 2nd Aine Duffy & The Hypnotist20.0021.45

Cosmic Funk Band22.0023.15

Absolute Funkin Madness23.3002.00

Saturday 3rdThe Beatbox Sound School13.0013.15

Beatboxers Academy 13.1516.00

Comedy Caravan16.1520.00

Lemoncello20.0020.45

MONGOOSE21.0022.00

SURPRISE22.1523.45

Rory Grubb & Orchestra00.0002.00

Sunday 4th SeptBeatboxers Academy13.0016.00

Comedy Caravan16.1520.00

Duende Dogs20.0021.45

Cosmic Funk Band22.0023.45

SURPRISE 00.1502.00

StageDayArtistTime (Start) Time (Finish)

Global Green

Village HallFriday 2nd Weave20.00

Jem Mitchell21.00

Wastefellow21.50

Cinema22.40

Phases DJ23.20

Start the Dance:ft Robotrock & DJ Dave Caffrey01.00

Saturday 3rdYoga12.00

Community Power' Screening13.10

Community Energy Panel Discussion13.30

Anna-Mieke14.30

CreamDream15.20

Swords16.15

RECONNECTING WITH NATURE' Panel Discussion17.00

The Witch Trials18.10

Cult Called Man19.00

Voices Rising: Spoken Word19.50

Caz921.40

Hip Hop Hooray: ft Re:Raw, Gin n Juice, Rosko 23.20

Sunday 4thYoga12.00

Sarah Buckley 13.20

I am Niamh14.10

David Keenan15.00

THE SHOW MUST GO ON - Panel Discussion16.00

Pop Icons: Sing Along Social for GOAL17.00

Black Bank Folk18.20

The Savage Jim Breen19.15

Atlantic (screening & discussion)20.00

Last Train to Skaville: ft Rub A Dub, Pressure Drop DJs and The Service21.40

Ben Live/DJ Set- Breaks, jackin house, trap, dubstep 02.15

Convergence Tent Friday 2ndConversation Café18.30

Chill Out, Relax20.00

Saturday 3rdConversation Café- A fossil free future11.00

Cloughjrdan Ecovillage12.00

Sustainable Development goals quizz12.15

what is TTIP? Why you should be concered12.30

Conversation Café- Growing Together13.00

Hemp cant save the planet but it might save humanity!14.00

African drumming with shiv15.00

The Sourdough sessions with riot rye16.00

Voices Rising17.00

SpeakEATsy18.00

Chill Out- Relax20.00

Sunday 4thConversation Café - Bike Culture11.30

Art in Times of Transition12.30

Community Arts13.00

Conversation Café- Divesting from Fossil Fuels and making the transition to a low carbon future13.15

The Circular Economy - Creative Reuse and Upcycling14.15

African Drumming with Shiv15.00

Cloughjordan Ecovillage17.30

The Cabon Bubble18.00

The Burning Question19.00

Chill Out - Relax20.00

StageDayArtistTime (Start) Time (Finish)

Casca Bacardi Friday 2nd SeptStephen Manning16.0018.00

Stevie G18.0020.00

Hercules & Love Affair (dj set)20.0022.00

Huxley22.0000.00

Saturday 3rd Sept4wrd Grad12.3013.30

Modern Magic13.3015.00

Groovement Soul15.0016.30

Get Down Edits16.3018.00

Krafty Kuts18.0020.00

Horse Meat Disco20.0022.00

Nicky Siano22.0000.00

DJ Deece00.0002.00

Sunday 4th SeptChristian Homan12.0014.00

Ghostboy14.0016.00

Kelly Anne Byrne 16.0018.00

A-Skillz18.0020.00

Disco Bloodbath20.0022.00

The Magician22.0000.00

StageDayArtistTime (Start) Time (Finish)

Red Bull Music AcademyFriday 2nd SeptColm K01.3003.00

FishGoDeep23.3001.30

Timmy Stewart21.3023.30

KC18.3021.30

Galactic Beat Club16.3018.30

Discotekken14.3016.30

Ciara Brady12.0014.30

Sat 3rdMr Scruff23.0003.00

Phil Boyle20.3023.00

Nialler918.3020.30

Sim Simma16.3018.30

This Greedy Pig14.3016.30

James Hannan12.0014.30

Sunday 4thNew Jackson01.0003.00

Billy Scurry23.0001.00

Stevie G21.0023.00

Donal Dineen19.0021.00

Hubie Davison16.3019.00

Mr. Bay14.3016.30

Dave Fear12.0014.30

StageDayArtistTime (Start) Time (Finish)

TrenchtownFriday 2nd SeptREVELATION SOUND1:004:00

Roots in Da Woods ArenaWORLD BASS CULTURE23:001:00

PROF. RUFF CHUFF & FYAHRED21:0023:00

MISS SCOTTY19:0021:00

JIGZZAW18:0019:00

BENJI REVELATION16:0018:00

Saturday 3rd SeptRADIKAL GURU1:004:00

REVELATION SOUND + GUESTS23:301:00

MAN G KILLAMAN SELEKTA22:3023:30

SPETZ21:3022:30

DUB FOUNDRY19:3021:30

RANKIN REZ17:3019:30

COLLY WOBBLE15:3017:30

REVELATION SOUND13:3015:30

Sunday 4th SeptREVELATION SOUND & GUESTS1:004:00

WORLD BASS CULTURE23:001:00

SAMJAY21:0023:00

RANKIN REZ19:0021:00

MISS SCOTTY17:0019:00

PRESSURE DROP15:0017:00

REVELATION SOUND 13:3015:00

Treasure BeachFriday 2nd ONE WORLD SOUNDS TROPICAL DJ's0:302:30

TOM BEARY22:300:30

JAY SHARP20:3022:30

NIGEL WOODS18:3020:30

IRIE COOL16:3018:30

DJ DODGY14:3016:30

SLICK NORMAL12:3014:30

ONE WORLD SOUNDS TROPICAL DJ's10:3012:30

Saturday 3rdONE WORLD SOUNDS TROPICAL DJ's0:302:30

DJ DODGY22:300:30

MISS SCOTTY20:3022:30

IRIE COOL18:3020:30

SLICK NORMAL16:3018:30

ONE WORLD SOUNDS TROPICAL DJ's14:3016:30

WILL SOFTLY12:3014:30

ONE WORLD SOUNDS TROPICAL DJ's10:3012:30

Sunday 4th ONE WORLD SOUNDS TROPICAL DJ's0:302:30

SLICK NORMAL vs WILL SOFTLY22:300:30

SIBH C20:3022:30

SHERRON ST CLARE18:3020:30

DJ DODGY16:3018:30

NIGEL WOODS14:3016:30

IRIE COOL12:3014:30

ONE WORLD SOUNDS TROPICAL DJ's10:3012:30

Kingston 12Friday 2ndJIGZZSAW22:002:00

GALAFARI19:0022:00

ROOSTMAN WURZEL15:3019:00

FRANKIE B12:0015:30

JAMAICAN RADIO10:0012:00

Saturday 3rdJIGZZSAW23:002:00

FRANKIE B19:0022:00

GALAFARI15:3019:00

ROOTSMAN WURZEL12:0015:30

JAMAICAN RADIO10:0012:00

Sunday 4th JIGZZSAW23:002:00

ROOTSMAN WURZEL19:0022:00

FRANKIE B15:3019:00

GALAFARI12:0015:30

JAMAICAN RADIO10:0012:00

Live Yard StageFriday 2nd SeptDIRTY DUBSTERS w/ KWASI, MANGO, RV, JAGO & DEEMAS J1:003:30

AFTER THE IBIS23:550:45

GANGSTERS22:5023:40

JAFARIS21:5522:35

JAMEIRE20:1021:40

DUB FOUNDRY & RANKING FOX18:4020:10

JUNIOR SPESH16:4018:40

T WOC14:4016:40

Saturday 3rd RAS KWAME & SEROCEE1:303:30

WORRIES OUTERNATIONAL23:251:25

ADENIYI ALLEN TAYLOR & THE AFROBEAT ORCHESTRA22:2023:10

THE BIONIC RATS21:1522:05

THE HACKLERS20:1021:00

JOHNNY PLUSE & THE STORMTROOPERS OF LOVE19:0519:55

WORD UP COLLECTIVE17:2018:50

SKAZZ16:1517:05

RUB A DUB CREW14:3016:00

AN GALAR DUB13:0014:30

Sunday 4th CIAN FINN2:003:30

AJO ARKESTRA0:451:45

WOB! (SAMBASS SET)23:300:30

ANDREW WHITE22:1523:15

THE SERVICE21:1022:00

THE LITTLE BEAUTIES20:0520:55

DAH JEVU19:0019:50

TOM BEARY & MC LITTLE TREE17:1518:45

BEVIN RIMSON16:2017:00

TIM TIMMAH14:0516:05