Search

27/09/2021

Laois GAA Fixtures (May 30 to June 6)

This week’s Laois GAA Fixtures including a full run down of all the juvenile fixtures

This week’s Laois GAA Fixtures including a full run down of all the juvenile fixtures

Sparrow Insurances ACFL Div 3

Ballylinan V St Joseph’s @ 7.45pm - M Burke; Graiguecullen V Portlaoise @ 7.45pm - M Kealy; Stradbally V Mountmellick @ 7.45pm - D Moore; Kilcavan V Portarlington @ 7.45pm - E Sheils

Sparrow Insurances ACFL Div 4

Timahoe V The Rock @ 7.45pm - A O’Connor

Sparrow Insurances ACHL Div 2

Borris in Ossory Kilcotton V Trumera @ 7.45pm - L Moran; Rosenallis v Clonaslee St Manmans @ 7.45pm - A Stapleton; Camross V St Fintan’s Mountrath @ 7.45pm - J Lalor; The Harps V Park Ratheniska @ 7.45pm - A Costigan; Clonad V Shanahoe @ 7.45pm - E Fitzpatrick; Colt St Fintan’s V Rathdowney Errill @ 7.45pm - P Moran

GALA U-14 Hurling Divsion 2

St Fintan’s Gaels V Portlaoise B @ 6.30pm

Thursday

Sparrow Insurances ACFL Div 4

Arles/Kilcruise V Arles/Killeen @ 7.45pm - M Deegan; Killeshin V Colt/St Fintan’s @ 7.45pm - N Fleming; O’Dempsey’s V Emo @ 7.45pm - J Conroy

Sparrow Insurances ACHL Div 3

St Fintan’s Mountrath V Rathdowney Errill @ 7.45pm - E Scully; Borris in Ossory Kilcotton V Kyle @ 7.45pm - J Lalor; The Harps V Clough-Ballacolla @ 7.45pm - T Dunne; Timahoe V Castletown Slieve Bloom @ 7.45pm - F Shanahan; Portlaoise V Ballypickas @ 7.45pm - K Bowe

GALA U-14 Football Division 2

Ballylinan/Glenmore V Naomh Eamon @ 7.00pm; Clonaslee St Manmans V Clonad/Park Ratheniska @ 7.00pm

Friday

Sparrow Insurances ACFL Div 2

Mountmellick V The Heath @ 7.45pm - E Kinsella; Portarlington V Park Ratheniska @ 8.00pm - V Dowling; Graiguecullen V Killeshin @ 7.45pm - J Conway; Ballyroan Abbey V Clonaslee St Manman’s @ 7.45pm - D Moore; The Rock V Annanough @ 7.45pm - C Kelly

Sparrow Insurances ACFL Div 3

Barrowhouse V Rosenallis @ 7.45pm - N Fleming

Sparrow Insurances ACFL Div 5 (13 a side /Unlimited Substitutions)

O’Dempseys V Timahoe @ 7.45pm - D Bracken; Kilcavan V Trumera @ 7.45pm - C Ward

Palmer Cup

The Harps V Camross @ 7.45pm - P Moran; Rathdowney: Rathdowney Errill V Ballinakill @ 7.45pm - B O’Reilly; Abbeyleix St Lazarians V Ballyfin @ 7.45pm - A Costigan

GALA U-14 Football Division 1

St Pauls The Rock V Crettyard/Killeshin @ 7.00pm; St Joseph’s-Barrowhouse V Stradbally Parish Gaels @ 6.30pm; Sarsfields Gaels V Portlaoise @ 7.00pm; Portarlington v O’Dempseys @ 6.30pm

GALA U-14 Football Division 2

Portlaoise V Graiguecullen @ 7.00pm; Ballyroan Abbey Gaels V Spink Gaels @ 7.00pm

GALA U-14 Football Division 3

The Rock V Rosenallis @ 6.30pm; St Fintan’s Mountrath v Sarsfields Gaels @ 7.00pm; Clough-Ballacolla V St Fintan’s Gaels @ 6.30pm; Clonaslee Gaels V Camross @ 7.00pm

Saturday

einster Senior Hurling Championship

Tullamore: Laois v Dublin @ 5.00pm - J Owens

GALA U-14 Hurling Division 1B

Naomh Eamon V The Harps Gaels @ 11.00am

Sunday

Sparrow Insurances ACHL Div 4

Abbeyleix St Lazarians V The Harps @ 12.00pm - F Shanahan; Ballinakill V Portlaoise @ 12.00pm - T Dunne; Borris in Ossory Kilcotton V Ballyfin @ 12.00pm - E Scully; Clonad V Castletown Slieve Bloom @ 12.00pm - K Bowe; Colt/St Fintan’s V Mountmellick @ 12.00pm - D Guidera; Errill: Rathdowney Errill V Clough-Ballacolla @ 12.00pm - M Ward

Palmer Cup

Borris in Ossory Kilcotton V Castletown Slieve Bloom @ 12.00pm - M Cleere

Monday

Sparrow Insurances ACFL Div 4

The Harps V Crettyard @ 12.00pm - M Kealy

Sparrow Insurances ACFL Division 5 (13 a side /Unlimited Substitutions)

Courtwood V Park Ratheniska @ 2.00pm - J Conroy; Slieve Bloom Castletown V Ballyfin @ 2.00pm - D Bracken

Sparrow Insurances ACHL Division 5 (13 a side /Unlimited Substitutions)

Rathdowney Errill V St Fintan’s Mountrath @ 2.00pm - M Lowry; Borris in Ossory Kilcotton V Rosenallis @ 2.00pm - E Fitzpatrick; Kyle v Trumera @ 2.00pm - E Scully; Graiguecullen V Timahoe @ 2.00pm - A O’Connor

GALA U-14 Hurling Division 1A

St Fintan’s Mountrath V Camross @ 6.30pm; Abbeyleix-Ballypickas V Na Fianna @ 6.30pm

GALA U-14 Hurling Division 1B

The Harps Gaels V Clough-Ballacolla @ 6.30pm; Borris In Ossory/Kilcotton V Naomh Eamon @ 6.30pm

GALA U-14 Hurling Division 2

St Joseph’s-Barrowhouse V Graiguecullen @ 6.30pm; Portlaoise B V Rosenallis @ 6.30pm; Clonad/Park Ratheniska V St Fintan’s Gaels @ 6.30pm

Tuesday

Sparrow Insurances ACFL Div 1

St Joseph’s V Crettyard @ 7.45pm - E Strong

Sparrow Insurances ACFL Div 2

Portlaoise V Ballyfin @ 7.45pm - D Murphy

Sparrow Insurances ACFL Division 5 (13 a side /Unlimited Substitutions)

Spink V Graiguecullen @ 7.45pm - T Moore; The Heath V Annanough @ 7.45pm - C Lalor; Borris In Ossory V Kilcotton @ 7.45pm - C Ward

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.